Trafik Sigortası Havuz Sistemi Hakkında Her Şey
Yayınlanma Tarihi : 4 Mart 2019

Trafik Sigortası Havuz Sistemi Hakkında Her Şey

2017 yılında hayatımıza giren “azami prim sistemi” ile zorunlu trafik sigortasında büyük değişiklikler yaşandı. Yeni sistemle birlikte sürücülerin basamak tarifesi içindeki pozisyonuna göre maksimum prim miktarları belirleniyor. Basamak tarifesi ise, her yeni sürücünün 4. basamaktan başladığı ve yaptığı kaza oranlarına göre yükselip alçaldığı, kaza yapmayan sürücünün daha az prim ödemesi temeline dayanan bir sistem. Bu sistemle, az kaza yapan sürücü daha az, çok kaza yapan sürücü ise daha çok prim ödüyor. Basamak tarifesi hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Azami Prim Sistemi Nedir?

Azami prim sistemi ile birlikte, çok sık kaza yapan sürücülerin araçları “riskli” olarak tanımlanıyor. Bu kategoriye giren sürücülerin tazminatları ise, sigorta şirketleri tarafından ortaklaşa karşılanıyor. Eski sistemde, her sürücü hemen hemen aynı primi ödüyor ve daha ender hasara sebep olan sürücüler için bu durum dezavantajlı oluyordu. Yeni sistem ile birlikte, daha adilane bir prim dağılımı söz konusu. Kısacası sistem, çok kaza yapan sürücülerin hasarını diğer çok kaza yapan araç sahiplerinden toplanan primler ile ödüyor.

 

12 Nisan 2017’de uygulamaya konulan trafik sigortası tavan fiyat uygulamasından hemen sonra 11 Temmuz 2017 tarihinde havuz sistemi de kullanılmaya başlandı. Sigorta şirketlerinin zorunlu olarak kayıt olduğu sistem ile trafikte kaza riski yüksek olan araçların hasarlarını sigorta şirketlerine paylaştırıyor. Böylelikle riskli bir aracın teminatı, diğer araç sahiplerinin omzuna yüklenmemiş oluyor.

Havuz Sistemi Ne İşe Yarıyor?

Kasko sigortasından farklı olarak trafiğe çıkan her araç için zorunlu tutulan trafik sigortası, araç sahiplerinin yüksek prim ödememesi amacıyla azami sigorta prim tutarlarına bağlanmıştı. Bu sisteme göre sürücüler, hasar geçmişlerine göre dahil edildikleri trafik sigortası basamak tarifesi içindeki pozisyonlarına göre trafik sigortası teklifi alacaklar.

 

Beş büyükşehirde basamaklara göre sürücülerin ödeyecekleri azami primler aşağıdaki listede belirtilmiştir.

2019 Trafik Sigortası Primleri1. Basamak4. Basamak7. Basamak
İstanbul3.010 TL1.204 TL662 TL
Ankara
2.924 TL1.170 TL643 TL
Bursa2.924 TL1.170 TL643 TL
İzmir2.839 TL1.136 TL625 TL
Antalya2.783 TL1.113 TL612 TL

Havuz Sistemi İndirim Oranları

Hasarsızlık indirim oranları, havuz sistemiyle birlikte az kaza yapan sürücüyü cazip indirimlerle ödüllendirirken, 1. basamağa yaklaştıkça prim artış oranları %150’yi bulabiliyor. Böylelikle daha çok kaza yapan sürücülerin tazminatları, aynı basamaktaki sürücülerin primlerinin toplandığı havuzdan ödeniyor ve adil bir prim dağılımı sağlanıyor.

YılBasamakHasarsızlık İndirim OranıPrim Artışı
47%45-
36%30-
25%15-
14--
23-%50
32-%100
41-%150

Sistem Nasıl İşliyor?

Sistem kapsamında, hasar riski yüksek görülen araçların trafik sigortası, sürücülerin basamak tarifesindeki yerine göre azami prim tutarına uygun olarak sigorta şirketleri tarafından yapılacak. Örneğin, 2019 yılı verilerine göre 4. basamakta bulunan bir sürücü 1204 TL’den, 7. basamaktaki sürücü 662 TL’den, 1. basamaktaki sürücü ise 3010 TL’den yüksek sigorta primi ödemeyecek. 1. basamaktaki bu sürücülerden toplanacak primler resmi adı ile “Riskli Sigortalılar Havuzu” içinde toplanacak. Kısacası, çok kaza yapan sürücünün sigorta masrafları, çok kaza yapan diğer sürücülerden toplanan primlerle ödenecek. Böylelikle, az kaza yapan sürücülerin hakkı gözetilmiş olacak.

 

Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu tanımına göre sistemin temel hedefi, primleri sigortalılar için ödenebilir düzeyde tutmak. Söz konusu araçlarda, yani çok kaza yapan sürücülerin araçlarında yaşanacak kaza durumlarında hasar bedelinin %50’si, halihazırda trafik sigortası satışı yapan şirketler arasında eşit pay edilecek. Tazminatın geri kalan kısmı ise yine şirketlerin pazar payına göre paylaştırılacak.

 

Tamoniki.com ile 7/24 trafik sigortası karşılaştırma işlemlerinizi yapabilir, poliçeler arasında sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.