Trafik Sigortası İndirimi Nasıl Kazanılır?
Yayınlanma Tarihi : 3 Haziran 2019

Trafik Sigortası İndirimi Nasıl Kazanılır?

Trafik sigortası, diğer sigorta türlerinden farklı olarak yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın haklarını teminat altına alan bir poliçedir. Bu yönüyle, tüm sürücülerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yasalarca zorunlu tutulmuştur. Trafik sigortası olmaksızın trafiğe çıkan bir aracın kazaya karışması durumunda tüm mali ve hukuki sorumluluk sürücüye kalır. Ayrıca bu gibi durumlarda araç çekilerek trafikten men edilir.

 

Trafik sigortasının tüm sürücüler için zorunlu tutulması sebebiyle, bu sigorta türünde şirketlerin sunabileceği teklifler bazı limitlerle sınırlandırılmıştır. Bu sayede, sürücüler kusurlu olarak karıştıkları kazaların sayısına ve kusur oranına göre trafik sigortası teklifi alırlar. Dolayısıyla trafik sigortasında indirim kazanmanın bazı yolları vardır.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

Trafik sigortası, aracıyla yola çıkan bir sürücünün hatası sonucunda sebep olduğu bir kazada karşı tarafa ödenecek tazminatı güvence altına alır. Dolayısıyla bir sürücü, sigortasını yaptırdığı şirkete ne kadar az maliyete sebep olursa, gelecek poliçe döneminde de o kadar uygun sigorta teklifleri alabilecektir.

 

Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi, sürücünün hasarsız olarak kapattığı poliçe dönemleri sonunda düzenli olarak hesaplanır. Sürücü, bir yıllık poliçe döneminde kusurlu olarak hiçbir kazaya karışmadıysa, yenileme döneminde geçen defadan daha uygun teklifler alacaktır. Trafik sigortası zorunlu bir sigorta türü olması sebebiyle, sürücülerin ödeyeceği maksimum miktarlar ve poliçenin teminat limitleri de kanunla belirlenmiştir. Azami prim sistemi adı verilen bu sistem ile bir sürücünün söz konusu poliçe döneminde, bulunduğu basamağa göre trafik sigortası teklifi alması sağlanmaktadır. Basamak tarifesi hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Bu basamak tarifesi doğrultusunda, sürücülerin alacağı hasarsızlık indirimleri de aşağıda bulunan tablodaki gibidir:

YılBasamakHasarsızlık İndirim OranıPrim Artışı
47%45-
36%30-
25%15-
14--
23-%50
32-%100
41-%150

Uygun Sigorta Teklifi Almanın Yolları

Trafik sigortasının poliçe dönemi sona eren ve poliçesini yeniletmek isteyen her sürücünün aklındaki soru, nasıl daha uygun bir trafik sigortası poliçesi alacağıdır. Daha uygun bir trafik sigortası teklifi alabilmek için ise, en önemli şart trafik kurallarına uymaktır. Trafik kurallarına uyan bir sürücünün kazaya karışma ihtimali daha azdır. Kaza yapmış olsa dahi, trafik kurallarına uygun davranması sebebiyle kazada kusuru bulunmayacak ve hasarını karşı tarafın poliçesinden karşılayacaktır. Ayrıca yeni düzenleme ile birlikte trafik sigortası primleri hazırlanırken, kural ihlalleri de dikkate alınmaya başlamıştır. Dolayısıyla daima trafik kurallarına uymak, uzun vadede daha uygun poliçe teklifleri almayı sağlayacaktır.

 

Poliçe yenileme dönemlerinde, farklı sigorta şirketleri tarafından sunulan teklifleri hem fiyat, hem de teminat bakımından karşılaştırmak da sürücülere, çok daha avantajlı bir yıl geçirme imkanı sağlamaktadır. Bu doğrultuda trafik sigortası karşılaştırması yapmak önem kazanmaktadır.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat trafik sigortası tekliflerini karşılaştırabilir, sizin için en uygun olan poliçeyi dakikalar içerisinde kolayca seçebilirsiniz.