Trafik Sigortasında İndirim için Ne Yapılmalı?
Yayınlanma Tarihi : 30 Eylül 2019

Trafik Sigortasında İndirim için Ne Yapılmalı?

Araç sahiplerinin en çok mustarip olduğu konulardan biri de, beklentilerinin üzerinde çıkan trafik sigortası fiyatlarıdır. Zorunlu trafik sigortasında indirim sağlamak ve daha uygun fiyatlarla poliçe sahibi olmak için yapılabilecek bazı şeyler vardır.

Trafik Kazaları ve Trafik Sigortası İndirimi

Trafik sigortasında en büyük etkiye sahip unsurlardan biri, poliçe sahibinin trafikte sebep olduğu hasarlı kazalardır. Trafik sigortası, temel mantığı itibariyle, sürücülerin trafikte sebep oldukları ve başka araç sahiplerini olumsuz etkiledikleri hasarları güvence altına alır. Dolayısıyla bir kazada trafik sigortasının devreye girebilmesi için bazı şartlar gerekir.

 

  • Kazanın trafikte seyir halinde ve en az iki aracın karışmasıyla gerçekleşmesi,
  • Kazaya karışan sürücülerden hiçbirinin alkol, uyuşturucu gibi sürüş becerisini olumsuz etkileyen maddeler kullanmamış olması,
  • Kazaya karışan sürücünün ehliyet sahibi olması ve sahip olduğu ehliyetin sürdüğü araç sınıfına uyumlu olması,
  • Kazaya karışan tarafların trafik sigortası sahibi olması.

 

Bu şartların sağlanmadığı trafik kazalarında ise kaza tespit tutanağı doldurulmayarak polis çağırılması gerekmektedir.

 

Bu şartlar altında yaşanan bir trafik kazasında, kimin kusuru varsa kaza sonucunda karşı tarafa verdiği hasar o kişinin trafik sigortasından karşılanır. Dolayısıyla bir sürücünün kusurlu olarak karıştığı trafik kazaları, ekstra maddi yük olarak gelecek dönemin poliçesine yansıyacaktır.

 

Söz konusu bu uygulamaya Basamak Tarifesi adı verilir. Bu tarife ile sürücüler 7 ayrı kategoride değerlendirilir ve daha az kusurlu kaza yapan sürücüler, daha çok yapanlara göre daha az prim öder. Dolayısıyla sürücülerin indirimli trafik sigortası teklifleri alabilmeleri için yapmaları gereken ilk şey, trafikte daha dikkatli olarak ve kurallara uyarak, kusurlu bir şekilde trafik kazasına karışmamaya çalışmaktır.

Trafik Cezaları ve Trafik Sigortası İndirimi

2019 yılında yürürlüğe giren yönetmelik ile trafik sigortası prim belirleme standartlarına yeni bir madde eklenerek, sürücülerin trafik kuralı ihlalleri sebebiyle aldığı trafik cezaları ve ceza puanları da trafik sigortası primini etkileyecek.

 

Buna göre bir sürücü bir poliçe dönemi içerisinde aldığı trafik cezalarında, hem uygulanan para cezasını ödeyecek hem de gelecek poliçe döneminde daha fazla trafik sigortası primi ödemek durumunda kalacak.

 

Dolayısıyla avantajlı trafik sigortası teklifi almak isteyen araç sahiplerinin üstüne düşen görev, dikkatli bir sürücü olarak, trafik kurallarına uymaktır.

Trafik Sigortası İndirimi ve Fiyat Karşılaştırma

Trafik sigortası, teminat limitleri ve maksimum prim tutarı devlet tarafından belirlenen bir sigorta türüdür. Dolayısıyla trafik sigortası teklifleri arasında çok büyük bir fark bulunması mümkün değildir. Ancak yine de hem sigorta şirketlerinin teklif edeceği fiyatlar hem de aynı fiyatta sunulmuş olsa dahi trafik sigortası tekliflerinde teminatlar arasındaki farklılıklar, sürücülere indirim veya avantaj olarak yansıyabilir.

 

Bu sebeple, trafik sigortasını yeniletmeden önce farklı sigorta şirketlerinden teklif almakta büyük fayda var. Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak trafik sigortası teklifleri alabilir, bu teklifleri fiyat, teminat ve teminat limitleri bakımından kolayca karşılaştırabilirsiniz. Hem de sadece 2 dakikada!