Trafik Sigortası İptal İşlemi Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 11 Şubat 2019

Trafik Sigortası İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası, bildiğiniz üzere her yıl yaptırmak ya da yenilemek gereken zorunlu olan bir sigorta türü. Yenilemediğiniz takdirde her ay %5 oranında cezanın yanı sıra maddi yaptırımlar, aracınızın çekilmesi ve trafikten men gibi cezalarla karşılaşabilirsiniz. Ancak trafik sigortası yaptırdıktan sonra bu bir yıl içerisinde sigortanızı iptal ettirmek isteyebilirsiniz.

Trafik Sigortası İptali Hangi Durumlarda Yapılır?

Trafik sigortasının iptalinin en sık yaşandığı durum, araç değişimi veya araç satışıdır. Bu durumlarda aracın ruhsat sahibi değişeceği için trafik sigortasının iptalinin yapılması gerekmektedir. Yeni trafik sigortası araç sahibi adına yapılacağı için mevcut sigorta iptal edilip yeni bir poliçe hazırlanmalıdır. Aracın yeni sahibinin 10 günlük süreç içerisinde trafik sigortası için başvuruda bulunması gerekir.

 

Bunun dışında eğer sürücünün poliçe hazırlanırken verdiği bilgilerde yanlış veya eksik bilgi de bulunduysa sigorta şirketi bunu tespit ettiği an sigortayı iptal edebilir.

Trafik Sigortasının İptali ve Geri Ödeme

Acente aracılığıyla trafik sigortası yaptırdıysanız direkt olarak acenteyle görüşerek iptal işlemini başlatabilirsiniz. Doğrudan trafik sigortası poliçenizin yapıldığı sigorta şirketiyle görüşerek iptal işlemlerini başlatmanız da mümkün. Araç satışı veya başka bir sebepten dolayı trafik sigortası iptal talebinde bulunacaksanız, durumu sigorta şirketine bildirmeniz gerekmektedir. Bu durumda aracın yeni sahibi kendi adına trafik sigortası yaptırmalıdır.

 

Trafik sigortası iptal edildiği zaman insanların en çok merak ettikleri konu, ne kadar geri ödeme alacakları oluyor. Trafik sigortasını iptal ettiğiniz zaman yılın kalan günleri hesaplanarak sigorta şirketleri tarafından alınan ödemede kalan paranız iade edilir. Geri ödeme işlemi ödemeyi nasıl yaptığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Nakit olarak ödediyseniz ücreti nakit olarak geri alırsınız. Kredi kartıyla ödediyseniz iade tutarınız kredi kartınıza yatırılır. Sigorta poliçesinin iptali için sigorta şirketinizle görüşmeniz gerekiyor. Böylelikle trafik sigortası poliçesini iptal işlemleri kolaylıkla başlamış olur.

Trafik Sigortası İptali Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Örneğin trafik sigortası için 2000 TL ücret ödediğinizi varsayalım. Sigorta yaptırdıktan 60 gün sonra iptal işlemini başlattınız. İptal sürecinde aracınız 15 gün daha sigortalı olacağı için bu 60 günün üzerine 15 gün daha eklenerek hesaplama yapılıyor. İade hesabında acentenize yaptığınız ödeme de önemli rol oynuyor. Bu örnekte o tutarı 175 TL olarak kabul edelim.

 

İlk olarak 2000 TL sigorta ücretinden 175 TL acente ücretini çıkarıyoruz. Kalan 1825 TL’yi 365 güne bölüyoruz. Elde ettiğimiz 5 TL sigortaya günlük olarak ödemiş olduğunuz bedeli gösteriyor. Bu tutarı sigortalı olduğunuz gün sayısıyla yani 75 ile çarparak kullandığınız sigorta bedeli olan 375 TL’ye ulaşıyoruz. 1825’ten 375’i çıkartarak sigortadan alacağınız 1450 TL tutarına ulaşıyoruz.

 

Aynı işlemleri acente komisyon tutarına da uyguluyoruz. 175 TL’yi 365’e bölüp 75 ile çarparak kullandığınız komisyon bedeli olan 35 TL’ye ulaşıyoruz. 175 TL’den 35 TL’yi çıkartarak acenteden alacağınız 140 TL tutarına ulaşıyoruz. Bu tutarı sigortadan alacağınız 1450 TL’ye ekleyerek toplamda alacağınız iade tutarı olan 1590 TL’ye ulaşıyoruz.

 

Trafik sigortası satın alma sürecinde acente ile çalışmadıysanız, söz konusu acente ücreti söz konusu olmayacağı için, sadece sigorta şirketine sigorta poliçesi için ödenen prim tutarının önem arz ettiğini söylemek mümkün.

 

Tamoniki.com aracılığıyla trafik sigorta tekliflerini 7/24 online olarak inceleyerek sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.