Trafik Sigortası Karşılaştırma Neden Önemli?
Yayınlanma Tarihi : 25 Temmuz 2019

Trafik Sigortası Karşılaştırma Neden Önemli?

Türkiye’de trafiğe çıkan tüm araçlar için yasalarca zorunlu tutulan trafik sigortası, tüm sürücüler tarafından yaptırılması sebebiyle, primleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kontrol edilen bir sigorta türüdür. Araç sahipleri arasında daha adil bir prim dağılımının sağlanması için uygulanan bu sisteme “Azami Prim Sistemi” adı verilir.

 

Dolayısıyla trafik sigortasında uygulanan fiyat politikası devlet tarafından sınırlandırılmıştır ve çok büyük fiyat dalgalanmaları görülmez. Ancak yine de sigorta şirketlerinin yaptığı trafik sigortası fiyat teklifleri arasında karşılaştırma yapmak önemlidir. Çünkü, yasal sınırlar sebebiyle fiyat bakımından rekabet sağlayamayan sigorta şirketleri, genellikle trafik sigortası ürünü içerisinde sundukları ekstra hizmet ve teminatlar ile dikkat çekmeye çalışmaktadır. Bu sebeple, trafik sigortası teklifi alırken karşılaştırma yapmak, daha avantajlı bir poliçe almaya olanak tanıyacaktır.

Trafik Sigortası Teklif Karşılaştırmasında Dikkat Edilecekler

Araç sahiplerinin hem fiyat hem de teminat bakımından en uygun trafik sigortası teklifini alabilmeleri için karşılaştırma yapması büyük öneme sahiptir. Bu karşılaştırmada da, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Trafik Sigortasında Teminat Karşılaştırması

Zorunlu trafik sigortası teminatları, her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir ve standarttır. Dolayısıyla alınacak trafik sigorta teklifleri arasında ana teminatlar bakımından bir fark bulunması söz konusu değildir. Ancak poliçelerde bulunan ek teminatlar arasında karşılaştırma yapmak önemlidir. Çünkü bazı ek teminatlar, trafik sigortasının daha kapsamlı olarak kullanılabilmesine olanak tanımaktadır.

 

  • İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM): Trafik sigortası temel olarak, yaşanan kazalarda karşı tarafın haklarını güvence altına almaktadır. Ancak bu güvenceler, teminat limitleri ile sınırlıdır. Örneğin araç başına maddi giderler kaleminde güncel teminat limiti 39.000 TL’dir. Ancak sürücü, lüks bir araca kusurlu olarak çarptığında, 39.000 TL’yi açan maddi yükün sorumluluğunu almış olur. İMM ise, bu teminat bedelini aşan miktarları karşılar. Dolayısıyla, trafik sigortası teklifi alırken, bu riski göz önünde bulundurarak, İMM içeren poliçelere yönelmekte araç sahibi bakımından fayda vardır.

 

  • Mini Onarım Teminatı: Trafik sigortası özü itibariyle, karşı tarafın hasarlarını güvence altına alıyor olsa dahi, bazı ek teminatlar ile birlikte, araç sahibi için de avantajlı bir poliçe halini almaktadır. Mini onarım teminatı da, bazı küçük hasarların sigortadan karşılanmasına imkan tanımaktadır.

 

  • Hukuksal Koruma Teminatı: Zorunlu trafik sigortası, ana teminatları ile kaza yapan sürücünün hukuksal koruma masraflarını da üstlenmektedir. Fakat burada da teminat limitleri söz konusudur. Hukuksal koruma teminatı ile, bu limitleri aşan miktarları da sigortadan karşılamak mümkündür.

 

Trafik Sigortası Fiyat Karşılaştırması

Trafik sigortası poliçelerinde fiyat aralığı, diğer oto sigorta türlerine nazaran daha dardır. Çünkü devlet tarafından belirlenen maksimum prim miktarları söz konusudur. Ancak yine de poliçeleri hem fiyat, hem teminat, hem de teminat limitleri bakımından karşılaştırmak, sürücü adına olumlu bir yaklaşım olacaktır. Örneğin, aynı fiyatta verilen iki tekliften birinde, avantajlı bir ek teminat bulunabilir.

 

Tamoniki.com ile günün her saatinde online olarak trafik sigortası teklifleri alabilir, bu teklifleri fiyat ve teminat bakımından kolayca karşılaştırabilirsiniz.