Trafik Sigortasında Ödeme Süreçleri
Yayınlanma Tarihi : 29 Nisan 2019

Trafik Sigortasında Ödeme Süreçleri

Trafik sigortası, gerçekleşebilecek kazalarda karşı tarafın hasarının ödenmesi üzerine kurulu olan zorunlu bir sigorta türüdür. Yaşanan trafik kazalarında kusuru bulunmayan tarafın mağduriyetini gidermek adına uygulanan trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçlar için yasal bir gerekliliktir. Bu bakımdan trafik sigortası, trafiğe çıkan her sürücünün kendini güvende hissetmesi için uygulanan bir sigortadır.

Trafik Sigortasında Hasar Ödemesi

Trafik sigortasında hasar ödemeleri için işlemler kaza gerçekleştiği andan itibaren başlamaktadır. Ne kadar tazminat uygulanacağı ise kazadaki kusur oranlarıyla ilgilidir. Kazada tüm kusur, tarafların birine ait ise, kusuru olmayan taraf tüm hasarlarını karşı tarafın sigortasından tazmin etmektedir. Bu durumda, kusurun tamamını üstlenen taraf ise hem kendi masraflarını hem de karşı tarafın masraflarının tamamını ödemek durumundadır.

 

Kazada, iki tarafın da eşit miktarda kusurlu bulunması durumunda ise, iki tarafın sigorta şirketleri karşı tarafın masrafının yarısını ödemektedir. Bu durumda sürücüler de karşı tarafın hasarının yarısını öderler.

 

Trafik kazaları sonrasında sigorta tazminat işlemlerinin başlaması için en büyük gereklilik kaza tespit tutanağının doldurulmasıdır. Doldurulan tutanaklar taraflarca sigorta şirketlerine iletilir. Tutanakları teslim alan sigorta şirketleri 1 gün içerisinde kaza hakkında dosya açarak TRAMER’e iletmekle yükümlüdür. Sonrasında TRAMER de 3 iş günü içerisinde dosyaları sonuçlandırarak kazadaki kusur oranlarını sigorta şirketlerine iletir. Ardından hasarların şirketlerden tazmin süreci başlamış olur. Kaza tespit tutanağının doldurulmaması gereken bazı özel durumlar hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

TRAMER’den gelen sonuçların ardından sigorta şirketlerinin veya tarafların en az birindan karara ilişkin itiraz gelmemesi halinde karar uygulamaya koyularak tazminatların ödenmesi aşamasına geçilir. Eğer taraflar ve ilgili sigorta şirketlerinin en az biri karara itiraz ederse yine TRAMER bünyesinde bulunan 3 kişilik Kaza Tespit Komisyonu kararı yeniden değerlendirir. Bu kuruldan çıkan karar kesin hükmünde kabul edilmektedir. Bu kararın ardından sigorta şirketlerinin 8 iş günü içerisinde tazminat ödemesi yapmaları gerekmektedir. Sigortalıların, sonuçlara itiraz edebileceği bir diğer merci olan Sigorta Tahkim Komisyonu hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Sigortası Dava Masraflarını Öder mi?

Trafik sigortası, bilindiği üzere karşı tarafın hasarlarını güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu doğrultuda, gerekli görülen durumlarda açılan davalar da trafik sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Anlaşmazlık yaşanan durumlarda söz konusu olabilecek avukatlık ücretleri de sigortanın kapsamı içerisinde yer almaktadır. Fakat bu konuda da, temel kural olarak kusur oranı baz alınmaktadır. Tarafların tümü, harcamaların kendilerine ait olan kusur miktarında oranını ödemekle yükümlüdür. Yaşanan bir trafik kazasında hiçbir kusuru bulunmayan bir sürücü, anlaşmazlık gibi durumlarda hiçbir ödeme yapmaksızın karşı tarafa veya karşı tarafın sigorta şirketine dava açabilir.

Trafik Sigortası Servisteki Araca Ödeme Yapar mı?

Trafik sigortası, araçların yalnızca trafikte seyir halinde iken sebep oldukları hasarları güvence altına almaktadır. Araçların park halinde oldukları durumlarda sebep olabilecekleri hasarlar sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Serviste bulunan bir aracın herhangi bir sebeple maddi ve ölüm veya yaralanmalı bir kazaya sebep olması durumunda oluşabilecek hasar sigortadan tazmin edilmemektedir. Aynı zamanda trafik sigortasının devreye girebilmesi için en az iki aracın karıştığı bir kaza olması gerekmektedir. Dolayısıyla bir aracın ister serviste, ister trafikte seyir halinde iken duvara, kaldırıma veya başka herhangi bir nesneye çarpması halinde de sigorta ödeme yapmamaktadır. Trafik sigortasının ödeme yapmadığı diğer durumları yazımızdan öğrenebilirsiniz.