Trafik Sigortası Karşılaştırırken Dikkat Edilecekler
Yayınlanma Tarihi : 1 Nisan 2019

Trafik Sigortası Karşılaştırırken Dikkat Edilecekler

Trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu olan trafik sigortası, belirlenen üst limitler ile araç sahiplerine sunulmaktadır. Dolayısıyla hiçbir sigorta şirketi, sürücüye azami limitin üstünde bir sigorta teklifinde bulunamamaktadır. Hal böyle olunca, hangi trafik sigortasının seçileceği yönünde verilecek karar fiyatın yanısıra kapsam ve teminatlarla belirlenir duruma gelmektedir. Sürücüler artık trafik sigortası karşılaştırması yaparken fiyatın yanı sıra farklı sigorta şirketlerinin sunduğu kapsam ve ek teminatlar gibi avantajları da gözetmektedirler.

 

Peki zorunlu trafik sigortası karşılaştırırken nelere dikkat edilmelidir?

Trafik Sigortası Teminat Karşılaştırma

Trafik sigortası özü itibariyle gerçekleşen trafik kazalarında karşı tarafın maddi ve bedeni mağduriyetlerini gidermek için yaptırılan bir sigortadır. Trafik sigortasının en güncel teminat limitlerine ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Sigorta poliçesine ilave edilebilecek ek teminatlar ile daha kullanışlı bir trafik sigortasına sahip olmak da mümkün. Birçok sigorta şirketi sağladıkları ek teminatlar ile, trafik sigortasını karşı tarafın hasarını ödemenin çok ötesinde bir konuma getirmişlerdir.

  • Mini Onarım Teminatı: Sürücülerin en çok yakındığı sorunlardan biri de küçük maddi hasarlarda dahi trafik sigortası ve kaskonun devreye girmesi ve hasarsızlık indirimi imkanının yitirilmesidir. Mini onarım teminatını poliçenize ekleterek, hasar kaydı oluşturmaksızın ücretsiz olarak küçük hasarların onarımını sağlayabilirsiniz. Leke çıkarma, plastik tampon tamiri, boyalı ve boyasız kaporta göçük düzeltme, boya ve döşeme tamiri ve ön cam hasarı gibi küçük çaplı hasarları, poliçenizde bulunan mini onarım teminatı ile kolayca giderebilirsiniz.
  • Yüzey Temizleme ve Parlatma Hizmetleri: Bu teminat ile aracınızın birçok dış bakım ihtiyacını trafik sigortanız ile karşılayabilirsiniz. Kaporta dış boya parlatma, iç temizlik, jant ve lastik temizliği gibi hizmetleri ücret ödemeden yaptırabilirsiniz.
  • Check-up Teminatı: Günümüzde birçok sigorta şirketi bir poliçe döneminde belirlenen sayıda Check-up hizmeti verebilmektedir. Bu teminat ile aracınızın bir arızası olup olmadığını, servise ücret ödemeden öğrenebilirsiniz. Fren sistemleri, araç sıvıları, akü, motor ve alt takım bakımları, kayışlar, aydınlanma ve elektrik aksamları, lastikler ve jantlarla ilgili birçok temel bakımı bu hizmet sayesinde kolayca alabilirsiniz.
  • Motor Temizleme Hizmeti: Bu teminat ile, aracınızın motor dış bakım ve temizliğini yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyat Karşılaştırma

Trafik sigortası karşılaştırması yaparken araç sahiplerinin dikkat ettiği başlıca faktörlerden biri de sigorta poliçesinin fiyatıdır. Devlet tarafından bir azami limit ile sınırlandırılan zorunlu trafik sigortası, kasko sigortasındaki kadar geniş bir fiyat yelpazesi sunmamaktadır. Sigorta şirketlerinin sürücülere verebileceği maksimum teklifler sınırlandırıldığı için teklifler birbirine yakın seyretmektedir.

 

Ödeyeceğiniz sigorta primi, şirketlerin sigorta fiyat tekliflerinin yanı sıra sizin basamak tarifesi içindeki sıralamanızla da doğrudan ilişkilidir. Basamak tarifesi hakkında daha detaylı bilgi almak için “Trafik Sigortası Basamak Tarifesi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Trafik Sigortası Poliçe Detayları

Bilindiği üzere trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için zorunlu tutulan bir sigortadır. Dolayısıyla trafik sigortası karşılaştırması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de, poliçe tarihi ve diğer detaylardır.

 

Bir aracın poliçesi bitmiş halde bir gün dahi trafiğe çıkması cezai işlem gerektiren bir durumdur. Bu gibi zorluklardan kaçınmak için aracınızın poliçe tarihinin bitmesini beklemeden karşılaştırma işlemlerini yapmanızda fayda var. Trafik sigortası standart olarak bir yıllık bir sigortadır ve poliçenin başlangıç tarihinde Türkiye saati ile 12:00 milat olarak kabul edilir. Ertesi yılın aynı gün ve saati de poliçenin bitiş tarihidir.

 

Ayrıca poliçe karşılaştırması yaparken araç ve araç sahibinin bilgileri poliçe üzerinde doğru bir şekilde belirtilmiş olmalıdır. Aksi takdirde kaza sonucunda oluşabilecek hasar ödemelerinde sorunlar çıkabilmektedir.

 

Tamoniki.com ile 7/24 trafik sigortası fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun olan sigorta poliçesini birçok farklı sigorta şirketinin teklifleri arasından kolayca seçebilirsiniz.