Trafik Sigortası Primini Neler Artırır?
Yayınlanma Tarihi : 19 Ağustos 2019

Trafik Sigortası Primini Neler Artırır?

Poliçe yenileme dönemlerinde sürücülerin karşı karşıya kaldığı önemli sorunlardan biri de yükselen trafik sigortası fiyat teklifleridir. Bu gibi durumlarda sürücüler, trafik sigortası priminin neden arttığını merak etmektedir.

 

Zorunlu trafik sigortası priminin artmasına sebep olan birbirinden farklı birçok faktör vardır. Bunların en çok bilineni TRAMER kaydı olan kazalar olsa da, diğer sebepler de gün geçtikte etkisini artırmaktadır.

Trafik Sigortası Primi ve Hasar Kaydı

Trafik sigortası, trafikte yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın hasarını güvence altına alan ve kazada kusuru olmayan sürücünün giderlerini karşılayan bir poliçe türüdür. Durum böyle olunca, bir sürücünün ödeyeceği trafik sigortası prim tutarı, tamamlanan poliçe döneminde kusurlu olarak karıştığı kazalar dikkate alınarak belirlenir.

 

Bu düzenlemenin yapıldığı uygulamaya Azami Prim Sistemi adı verilir. Bu sistem sürücüleri, trafikte yarattıkları riskin oranına göre 7 farklı kategoriye sokar. Basamak tarifesi olarak da adlandırılan bu kademelere göre, sigorta şirketlerinin bir sürücüye önerebileceği maksimum prim miktarı belirlenir.

 

Dolayısıyla bir sürücünün alacağı trafik sigortası teklifi, bulunduğu basamakla ve son 12 aylık poliçe döneminde kusurlu olarak karıştığı kazalarla yakından ilişkilidir. Eğer bir sürücü son poliçe döneminde tam kusurlu olarak bir kazaya sebep oldu ise, gelecek poliçe döneminde basamağı yükselecek ve daha fazla prim ödeyecektir. Aynı şekilde, kusurlu olarak bir kazaya karışılmaksızın tamamlanan her poliçe dönemi ile birlikte ödenen prim miktarı da düşer.

Trafik Cezaları ve Trafik Sigortası Primi

2019 yılı, trafik sigortası için oldukça büyük gelişme ve değişimlerin olduğu bir yıldır. Nisan ayında yürürlüğe giren bir yönetmelik ile sigorta şirketlerine artık trafik cezaları ve trafikte yapılan kural ihlallerini de prim belirleme usulleri arasında değerlendirme yetkisi verilmiştir.

 

Buna göre bir sürücü, kazaya sebep olmasa dahi, bir trafik kuralını ihlal ettiğinde ve polis tarafından kendisine cezai işlem uygulandığında, gelecek poliçe döneminde daha yüksek prim ödemesi söz konusu olabilecektir.

Araç Değişikliğinde Trafik Sigortası Primi

Yine 2019 yılında trafik sigortasında yaşanan bir diğer değişim de, araç değişikliklerinde yapılan düzenlemedir. Eskinden bir sürücü aracını her değiştirdiğinde trafik sigortası basamak tarifesindeki pozisyonu sıfırlanıyordu. Örneğin basamak tarifesinde 1. basamakta bulunan bir sürücü araç değiştirdiğinde, ilk defa araba almış gibi 4. basamağa geriliyordu.

 

Ancak yeni sistemle beraber araç değişikliğinde, araç sınıfının değişip değişmediğine bakılacak. Örneğin, kamyonet tipi bir araca sahip olan ve 6. basamakta bulunan bir sürücü, kamyonet tipi başka bir araç alırsa 6. basamaktan devam edecek; ancak otomobil alırsa 4. basamağa gelecek. Aynı sürücünün basamakta tarifesindeki pozisyonu 2. basamak ise, kamyonet aldığında 2. basamaktan devam ederken, otomobil alması durumunda yine 4. basamağa gerileyecek. Dolayısıyla, araç değişikliğinde, araç sınıfının da değişmesi, bazı sürücüler için trafik sigortası primi bakımından dezavantaj yaratabilecek.

 

Bunların haricinde, sigorta şirketinin trafik sigortasına yaklaşımı ve poliçede bulunan ek teminatlar da trafik sigortası primi bakımından etkilidir. Örneğin bazı sigorta şirketleri, planları dahilinde trafik sigortası poliçesi satmak istememektedir ve yüksek fiyat teklif edebilmektedir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat ücretsiz ve online olarak trafik sigortası fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun poliçeyi ve trafik sigortası primi teklifini kolayca bulabilirsiniz.