Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?
Yayınlanma Tarihi : 23 Nisan 2019

Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Araç sahiplerinin trafik sigortası sorgulaması yapmayı ihmal ederek poliçe bitiş dönemlerini kaçırmaları birçok soruna sebep olabiliyor. Zorunlu trafik sigortası yenilenmemiş olarak trafiğe çıkan araçlar, sigortalarını yenilemedikleri her ay için %5 ceza faizi getirirken, trafikte seyir halinde polis tarafından durdurulmaları durumunda ise trafikten çekilebiliyor.

Trafik Sigortası Sorgulaması Neden Önemli?

Sürücülerin hem poliçe dönemlerini takip etmeleri, hem de yaptırdıkları trafik sigortasının kapsamını bilmeleri bakımından trafik sigortası sorgulaması yapmak büyük önem taşıyor. Yaşanabilecek bir hasar anında sürücünün hangi haklara sahip olduğu bilmesi, kaza sonrasındaki süreçte işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

 

Örneğin, yaptırdığı trafik sigortasında ek teminat olarak yol yardım hizmeti bulunan bir sürücü, poliçe detaylarını bilmemesi halinde hasar anında aracını tamire götürmek için başka bir çekici çağırabilir. Fakat poliçesinin detaylarına hakim olması halinde, sigorta şirketinin kendisine sunduğu yol yardım opsiyonunu kullanarak işini oldukça kolaylaştırabilir.

Online Trafik Sigortası Sorgulama

Günümüz şartlarında birçok hizmeti internet üzerinden online olarak almak mümkün. Trafik sigortası sorgulama işlemleri de çevrimiçi olarak sunulan bir hizmet türü. Trafik sigortası sorgulama ve poliçe detaylarını öğrenme işlemleri için fonksiyonları birbirinden farklı olan birkaç platform bulunuyor.

  • e-Devlet Üzerinden Sorgulama:

Tüm araç sahipleri e-Devlet üzerinden araçlarına ait poliçe bilgilerini ücretsiz olarak sorgulayabiliyor. e-Devlet’te, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi(SBM)’nin Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama ekranına girerek birçok detaya ulaşmak mümkün. Poliçe bilgileri, aracın model ve yıl bilgileri, indirim ve sürprim bilgileri ile poliçe teminat bilgilerine e-Devlet üzerinden ulaşılabilir. Sigorta teminat limitleri de poliçe bilgileri aracılığıyla görüntülenebilir.

  • Sigortam360 ile Sorgulama:

SBM’nin sigortam360.com sitesi üzerinden ücretsiz olarak poliçe bilgilerini sorgulamak mümkün. E-Devlet üzerinden ulaşılabilen tüm bilgilere sigortam360.com ile de erişilebiliyor. Aynı web sitede ücretli sorgulama yaparak daha geniş bilgilere ulaşmak da mümkün. Her sorgu için 5 TL ile ücretlendirme yapılan bu sistem ile araç hasar ve değişen parça bilgileri, trafik sigortası ve kasko poliçe bilgileri ile kaza tespit tutanakları gibi birçok detaya ulaşılabiliyor.

  • SMS ve Çağrı ile Sorgulama:

5664’e gönderilen SMS ile araçların hasar kaydı geçmişini, trafik sigortasını sorgulamak mümkün. Bu uygulama da SBM’nin sunduğu bir hizmet ve tüm GSM operatörleri için 7 TL ile ücretlendiriliyor. Ayrıca aynı sistem içinde plaka ile araç ekspertiz raporlarına da ulaşılabiliyor.

 

SBM’nin sunduğu bir diğer trafik sigortası sorgulama hizmeti de Alo Hasar Çağrı Merkezi. 11890 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla aracın trafik sigortasının devam edip etmediğini, kalan poliçe süresini ve eğer poliçe iptal edildiyse iptal tarihi ve sebebini öğrenmek mümkün. Ayrıca SBM’nin diğer kanallarda sunduğu tüm işlemler Alo Hasar hizmetinde de bulunuyor.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak trafik sigortası sorgulaması yapabilir, sunulan teklifleri fiyat ve teminat bakımından karşılaştırarak sizin için en uygun olan teklifi kolaylıkla seçebilirsiniz; hem de sadece 2 dakikada!