Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 11 Mart 2019

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi poliçe yenileme tarihlerinde araç sahiplerinin çokça vakit harcadığı bir konu. Her aracın mutlak suretle sahip olması yasal bir zorunluluk olan trafik sigortası, aynı sebepten ötürü üst limiti sabit olan bir sigortadır. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen trafik sigortası teminat limitleri araç modeli fark etmeksizin, sürücünün kaza geçmişine göre düzenlenmektedir. Ödenecek prim tutarı sürücünün basamak tarifesindeki pozisyonuna göre belirlenmektedir. Kısacası, sürücü kaza yapmadıkça trafik sigortası noktasında kendisine devamlı artan bir şekilde indirim uygulanır. Kusurlu olarak karışılan her kazada ise sürücünün basamak tarifesindeki yeri olumsuz yönde değişerek daha fazla prim ödenmesine sebep olmaktadır.

Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Trafik sigortası poliçe sorgulama işlemleri teknolojinin gelişimiyle beraber hayli kolaylaşmış durumdadır. Sadece birkaç temel bilgi ile trafik sigortası sorgulaması yapmak mümkün. Aracın ve araç sahibinin bilgileri ile plaka bilgileri girilerek trafik sigortası sorgulanabiliyor. Ayrıca Tamoniki.com ile trafik sigortası sorgulama ve karşılaştırma işlemlerini 2 dakikada yapabilir, birçok sigorta şirketinin güncel poliçe teklifleri içinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatı Neye Göre Değişir?

Trafik sigortası fiyat tarifesi Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından belirlenerek açıklanır. Araç bilgileri ve sürücünün kaza geçmişi dışında, aracın kayıtlı olduğu il plakası da trafik sigortası fiyatı üzerinde etkilidir. Kaza yoğunluğunun fazla olduğu illere kayıtlı araçların sigorta primleri daha yüksek olurken, kaza sayısının az olduğu bölgelerde bu prim daha düşüktür. Ayrıca sigorta şirketinin verdiği teminatların değişkenliği de zorunlu trafik sigortası fiyatı üzerinde etkili olabilmektedir.

 

Sürücünün hasar geçmişinin trafik sigortası fiyatı üzerindeki etkisi için azami prim tarifesinin detaylıca anlatıldığı trafik sigortası basamak tarifesi yazımızı inceleyebilirsiniz. Genel olarak trafik sigortası teklifini etkileyen unsurlar aşağıdaki listede belirtilmiştir:

  • Sürücünün basamak tarifesindeki yeri: Kusurlu olarak daha az kazaya karışan sürücüler daha az, daha çok karışanlar ise daha yüksek primler öder.
  • Aracın kayıtlı olduğu il: Trafik sigortası, kaza sonrasında karşı tarafın hasarını teminat altına aldığı için, trafik kazalarının istatistiksel olarak daha fazla yaşandığı illerde trafik sigortası primleri bir miktar daha yüksektir. Bu prim artışından en fazla etkilenen ilimiz İstanbul, en az etkilenen ilimiz ise Tunceli’dir.
  • Aracın kullanılma amacı: Ticari amaçla kullanılan araçlar genellikle daha yüksek prime tabi olurlar. Örneğin, bir ticari taksi tüm gün trafikte seyrettiği için kazaya karışma ihtimali daha yüksek olup, ödemesi gereken primler de bireysel amaçla kullanılan araçlardan daha yüksektir.

Trafik Sigortasında Karşılaştırma Neden Önemli?

Her araç sahibinin yasal olarak yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortası, Hazine Müsteşarlığının belirlediği prim üst limitleriyle sınırlandırılmış olsa dahi, sürücüler için farklı fiyatlar söz konusu olabilmektedir. Hem fiyatlar hem de sigorta kapsamları bakımından değişkenlik gösteren trafik sigortası konusunda karşılaştırma yapmak araç sahiplerinin kendileri için gerekli olan teminatları görebilmeleri için önemlidir.

 

Tamoniki.com ile 7/24 kasko ve zorunlu trafik sigortası teklifi alabilir, sizin için en avantajlı poliçeyi seçebilirsiniz.