Trafik Sigortası Tavan Fiyatı Nasıl Belirlenir?
Yayınlanma Tarihi : 27 Haziran 2019

Trafik Sigortası Tavan Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Trafiğe çıkan tüm araçlar için kanunen zorunlu tutulan trafik sigortası, gerçekleşebilecek risklerde karşı tarafın hasarını teminat altına alan bir sigorta türüdür. Bu yönüyle bir tür mali sorumluluk sigortasıdır.

 

Tüm sürücüler için zorunlu tutulması sebebiyle trafik sigortasında, rekabeti kontrol edebilmek için “azami prim sistemi” adı verilen bir uygulama bulunmaktadır. Buna göre, bir sürücü için teklif edilebilecek maksimum sigorta primi devlet tarafından belirlenmekte; sigorta şirketleri bu limitin üstünde teklif verememektedir.

Trafik Sigortasında Tavan Fiyat ve Basamak Tarifesi

Zorunlu trafik sigortasında prim belirleme usullerinden en önemli etkiye sahip olanı basamak tarifesidir. Basamak tarifesi ile sürücülerin trafikte yarattığı risk öngörülerek, bu doğrultuda maksimum bir prim miktarı belirlenir.

 

Bu tarifeye göre ilk defa araç alan bir sürücü, 7 basamaktan oluşan sisteme 4. basamaktan giriş yapar. Sürücü 12 aylık ilk poliçe dönemini kusurlu olarak bir kazaya karışmadan kapatırsa gelecek poliçe döneminde 3. basamağa gerileyerek daha düşük primler öder. Kusurun tamamen karşı tarafa ait olduğu kazalar bu indirimleri etkilemez.

 

Aynı şekilde, 4. basamaktan tarife sistemine giren bir sürücü, ilk poliçe döneminde kusurlu olarak bir kazaya karışırsa, gelecek dönem 5. basamakta yer alır ve daha çok prim öder. Sürücü, bir poliçe döneminde iki defa kusurlu olarak kazaya karışması halinde ise, gelecek poliçe döneminde iki basamak yükselir.

 

Basamak tarifesine ait indirim ve prim artışı oranlarına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz:

 

YılBasamakHasarsızlık İndirim OranıPrim Artışı
47%45-
36%30-
25%15-
14--
23-%50
32-%100
41-%150

Trafik Sigortası Tavan Fiyatında Trafik Cezaları

2019 yılı itibariyle, trafikteki kural ihlallerinden kaynaklanan idari para cezaları ve ceza puanları da trafik sigortası prim belirleme usullerine eklenmiştir. Bu sayede sürücülerin trafikte yarattıkları riskler değerlendirilirken, daha objektif ve adil bir yaklaşım sağlanmıştır.

 

Yeni sistem ile birlikte, bir sürücünün, bir yıl boyunca kusurlu veya kusursuz olarak hiçbir kazaya karışmasa dahi, trafik kuralları ihlalleri sebebiyle gelecek poliçe döneminde daha fazla prim ödemesi gerekebilir. Trafik cezaları hakkında daha detaylı bilgiye “2019’da Trafik Cezaları ve Trafik Sigortası” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatında Etkisi Olan Diğer Faktörler

Zorunlu trafik sigortasında primler genel olarak sürücünün basamak tarifesindeki yeri ve trafik ceza puanı durumu olsa da, araç sahibine ulaşan son fiyatı etkileyen farklı etkenler de bulunmaktadır.

 

  • Aracın Kullanıldığı Şehir: Türkiye’nin her şehrinde trafik yoğunluğu ve kaza sıklığı aynı değildir. Dolayısıyla İstanbul gibi daha sık kaza yaşanan şehirlerde risk arttığı için sigorta primleri de bir miktar daha yüksektir.
  • Aracın Kullanılma Amacı: Trafik sigortası, söz konusu riske göre prim belirlenen bir sigorta türü olduğu için, araçların ticari amaçla mı hususi amaçla mı kullanıldığı da teklif üzerinde etkilidir. Ticari araçlar, trafikte daha çok vakit geçirdiği için bir miktar daha yüksek prim öderler.
  • Ek Teminatlar: Trafik sigortası her ne kadar yaşanan kazalarda karşı tarafın hasarlarını güvence altına alan bir sigorta türü olsa da, sigorta şirketleri avantajlı paketler sunabilmek adına mini onarım ve yol yardımı gibi bazı ek teminatlar da teklif edebilirler. Sunulan ek teminatlar ile birlikte daha yüksek sigorta primleri söz konusu olabilir.

 

Tamoniki.com ile online olarak trafik sigortası teminat ve fiyat karşılaştırması yaparak sizin için en uygun sigortayı dakikalar içerisinde seçebilirsiniz.