Trafik Sigortası Tazminatı Nasıl Ödenir?
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2019

Trafik Sigortası Tazminatı Nasıl Ödenir?

Trafik sigortası, yaşanan kazalarda kusuru bulunmayan tarafın hasarını gideren bir sigorta türüdür. Araç sahibi, karıştığı kazada herhangi bir kusur ve hata yapmadıysa aracındaki hasarı, kazaya karışan diğer tarafın trafik sigortasından karşılar. Eğer yaşanan kazada iki tarafında kusuru bulunuyorsa, her iki tarafın sigorta şirketleri kusur oranına göre tazminat ödemesi yaparlar. Trafik sigortasında tazminat ödeme süreci, yaşanan kazanın niteliği ve sonuçlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Maddi Hasarla Sınırlı Kazalarda Tazminat Ödemesi

Trafik kazaları nedenleri, nitelikleri ve sonuçları bakımından birbirlerinden farklılık gösterebilirler. Bu doğrultuda sigorta şirketlerinin yapacağı ödemeler ve tazminat süreci de değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Ölüm, kalıcı sakatlık veya yaralanmaların yaşanmadığı maddi hasarla sınırlı trafik kazalarında kaza tespit tutanağı tutulur. Bu tutanak, kazaya karışan tarafların mutabakatı içerisinde kazanın nasıl gerçekleştiğinin anlatıldığı önemli bir belgedir. Sigorta Tahkim Komisyonu, bu tutanak ve kazanın fotoğraflarından hareketle taraflar arasındaki kusur oranını karara bağlar. Araçlardaki hasarın giderilmesi için gereken tazminatın belirlendiği eksper raporunun ardından sigorta şirketleri, taraflara ilgili tazminat ödemelerini yapar. Sigorta şirketleri, eğer komisyondan çıkan kararın yanlış olduğunu düşünüyorsa itirazda bulunabilirler.

 

Yaşanan bir trafik kazasında taraflardan birinin veya her ikisinin ağır ihmali veya kasti davranışı gözleniyorsa, sigorta şirketleri tazminat ödemesini yaptıktan sonra taraflara rücu talebinde bulunabilirler. Bu uygulama ile ağır ihmali veya kasti davranışı bulunan taraf, sigorta şirketinin ödediği tazminatın tamamını veya bir kısmını yine şirkete ödemekle sorumludur. Sigorta şirketinin rücu talep edebileceği durumlar ise ehliyetsiz,  araç sınıfına uygun ehliyeti bulunmayan, alkol veya uyuşturucu etkisinde olan sürücülerin yaptığı kazalardır. Kaza tespit tutanağını doldurulmayarak polisin çağrılması gereken bu gibi durumlarda sigorta şirketi rücu talebinde bulunabilir. Kaza tespit tutanağının doldurulmaması gereken diğer durumları yazımızda bulabilirsiniz.

Bedeni Zarar Yaşanan Kazalarda Tazminat Ödemesi

Trafik kazalarında bedeni zararlar da yaşanabilmektedir. Ölüm, kalıcı sakatlık veya yaralanmaları içeren bedeni zararlar, tıpkı maddi hasarlar gibi trafik sigortasının teminatı altındadır. Ancak bedeni hasarların yaşandığı kazalarda tazminat süreci, maddi hasarlı sınırlı kazalardan farklı devam etmektedir.

 

Trafik sigortasının her kaza hasarı için belirlediği trafik sigortası teminat limitleri vardır. Yaşanan kazalarda bu limitler uyarınca sigorta şirketleri ödeme yapar. 2019 yılı trafik sigortası teminat limitlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

 

Üç türde değerlendirilen bedeni hasarlar için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 

Tedavi Masrafı Gerektiren Bedeni Hasarlarda;

 

 • Kaza tespit tutanağı,
 • Kesin hastane raporu,
 • Tedavi masraflarını belirten fatura ve makbuzlar,
 • Kazaya karışan aracın ve kazanın fotoğrafları,
 • Zarar gören kişinin kimlik bilgileri ve IBAN numarası

 

Kalıcı Sakatlığa Sebep Olan Hasarlarda;

 

 • Kaza tespit tutanağı,
 • Engel seviyesini gösteren heyet raporu,
 • Mağdura ait en son gelir belgesi,
 • Zarar gören kişinin kimlik bilgileri ve IBAN numarası

 

Ölümlü Kazalarda;

 

 • Kaza tespit tutanağı,
 • Savcılık onaylı ölü muayene tutanağı,
 • Yasal varisleri belirten veraset ilamı,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Vefat eden kişinin en güncel gelir belgesi,
 • Vefat edenin varislerine ait kimlik bilgileri ve IBAN numarası.

Trafik Sigortası Tazminat Ödeme Süresi

Trafik sigortasında tazminat ödeme süresi 8 gündür. Kazaya karışan taraflardan birini sigortalayan sigorta şirketi, 8 gün içerisinde tazminat ödemesini yapmak zorundadır. Sigorta şirketi, kusur oranları veya kazanın gelişimi bakımından yanlış bir karar verildiğini düşünüyorsa veya taraflardan birinin ağır ihmali ve kasti davranışı olduğu anlaşıldıysa dahi, tazminat ödemesini yapmak zorundadır. Tüm bu itiraz ve rücu süreçleri tazminat ödemesi yapıldıktan sonra gerçekleşebilir. Eğer ilgili makamlar tarafından sigorta şirketi haklı bulunursa, ödedikleri tazminat bedeli şirkete geri döndürülür.

 

Trafik sigortasında itiraz ve yargı yolu açıktır. Yaşanan kazanın niteliği ve sonuçlarına göre farklı itiraz süreleri söz konusu olabilmektedir. Trafik sigortasında farklı durumlara göre zaman aşımı sürelerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat trafik sigortası fiyat, teminat ve teminat limitlerini karşılaştırabilir; sizin için en uygun poliçeyi dakikalar içerisinde bulabilirsiniz.