Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Belirlenir?
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2019

Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortası fiyatları farklı faktörlere bağlı olmakla birlikte, tavan fiyat uygulaması sayesinde kasko fiyatları kadar geniş bir fiyat yelpazesi trafik sigortası için söz konusu değildir. Trafik sigortası teklifi için kaskoya nazaran daha az sayıda belirleyici unsur göze çarpmaktadır. Sigorta poliçesi kapsamına giren teminatlar, trafik sigortası fiyatı üzerinde en çok etkiye sahip faktör olsa da, aracın kullanım amacı ve kullanıldığı il ve ilçe de nihai fiyatları etkileyebilmektedir.

Trafik sigortası fiyatı üzerinde etkili olan bir diğer unsur da araç sahibinin basamak tarifesindeki durumudur. Sürücünün kaçıncı basamakta bulunduğu, sigorta primleri üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Araç sahibi hasar geçmişinin trafik sigortası üzerindeki etkilerini görebilmek için basamak tarifesi hakkındaki yazımızı okumanız yeterli.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Neye Göre Değişir?

Trafik sigortası fiyatları belirlenirken baz alınan ilk etken, her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan tavan fiyat limitleridir. Bu limitlere göre sigorta şirketleri, bir araca trafik sigortası yaparken, hangi il veya ilçede kullanıldığı ve araç sahibinin hasar geçmişine göre maksimum bir fiyatlandırma limiti ile sınırlandırılmıştır. Bu uygulamayla bir sürücüye, kendisi için belirlenen tavan limitten daha yüksek bir teklif sunulamaz. Sunulacak olan bu teklif aşağıdaki unsurlara göre belirlenir:

  • Aracın Kayıtlı Olduğu Şehir:

    Her şehirdeki trafik yoğunluğu ve kaza sıklığı birbirinden farklı olduğu için, aracın hangi il veya ilçenin trafik siciline bağlı olduğu, sigorta fiyatı üzerinde etkilidir. Örneğin, trafik sigortası fiyatları, trafik kazalarının daha sık yaşandığı İstanbul’da, Türkiye’nin en az trafik kazası yaşanan ili Tunceli’ye göre daha yüksektir.

  • Sürücünün Basamak Tarifesindeki Yeri:

    Bu tarife az kaza yapan sürücülerin daha az sigorta primi ödemesi temeline dayanmaktadır. Araç sahibi olan her sürücü 4. basamaktan tarifeye giriş yapar. Araç sahibi, kaza yapmadığı her yıl tarife içerisinde yükselerek %45’e varan hasarsızlık indiriminden faydalanır. Aynı şekilde sürücüler, kaza yaptıkları her sigorta döneminde daha düşük bir basamağa geçerek daha yüksek primler ödemeye başlar.

  • Trafik Sigortası Teminatları:

    Trafik sigortasında teminatlar, kasko poliçesinde olduğu kadar sık ve çeşitli değildir. Trafik sigortası temel olarak, ölüm ve sakatlanma durumları, sağlık giderleri ve maddi hasarları teminat altına almaktadır. Fakat buna ek olarak asistans hizmetleri de trafik sigortası poliçesine eklenebilmektedir. Bu teminatla birlikte kaza durumunda ikame araç, konaklama gibi ek hizmetlerden de faydalanmak mümkün olur.

Trafik Sigortası Fiyat Karşılaştırması Neden Önemli?

Trafik sigortası, diğer araç sigortası türlerinden farklı olarak trafiğe çıkan tüm araçlar için bir yasal bir mecburiyettir. Hal böyle olunca, fiyat üst limitleri söz konusu olmaktadır. Bu limitler arasında kalsa dahi zorunlu trafik sigortası fiyat ve kapsamlarındaki değişkenlik sebebiyle karşılaştırma yapmak oldukça önemlidir. Trafik sigortası karşılaştırması yaparken farklı şirketlerden teklif almak da oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bu sayede daha geniş bir yelpaze içinden en uygun teklifi seçmek mümkün olacaktır.

Tamoniki.com ile trafik sigortası seçerken sadece teklifleri değil, aynı zamanda tekliflerin kapsamlarını da online olarak görebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Bu sayede hem fiyat, hem de teminat bakımından sizin için en doğru teklifi bulmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır.