Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Değişir?
Yayınlanma Tarihi : 17 Haziran 2019

Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Değişir?

Trafiğe çıkan tüm araçlar için yasalarca zorunlu tutulmuş bir poliçe türü olan trafik sigortası, hem araç sahibinin hem de trafikte karşılaşılan diğer araçların güvenliği bakımından oldukça önemlidir. Trafik sigortası, yaşanabilecek kazalarda kusuru bulunmayan tarafın haklarını korur. Böylelikle her sürücünün trafikte güven içinde yolculuk yapması amaçlanmaktadır.

 

Trafik sigortasının zorunlu bir sigorta türü olması sebebiyle, sigorta şirketlerinin araç sahiplerine sunabilecekleri maksimum teklif miktarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.  Bu üst limit uygulaması ile her sürücü sistem dahilinde belirlenen 7 basamaktan birinde bulunmakta ve buna göre sigorta primi ödemektedir. Bu sisteme “azami prim sistemi” adı verilmektedir.

Azami Prim Sistemi ve Trafik Sigortası Teklifleri

Trafiğe çıkan her araç risk altında olduğu gibi, aynı zamanda risk yaratmaya da devam etmektedir. Dolayısıyla sürücüleri kaygılandıran tek risk faktörü, sadece kendi aracının başına gelebilecek hasarlar değildir; aynı zamanda kendilerinin başka bir araca verebilecekleri hasarlar da söz konusudur. Tüm bu olasılıklarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçları karşılayan trafik sigortası, tam da bu sebeple trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu kılınmıştır.

 

İsteğe bağlı olmayan, zorunlu bir sigorta türü olan trafik sigortasında sürücülerin ödeyeceği maksimum prim tutarları da yasalarca belirlenmiştir. Buna göre, ilk aracını alan her sürücü azami prim sistemine 4. basamaktan giriş yapar. Kusurlu olarak bir kazaya karışılmadan kapatılan 12 aylık ilk poliçe dönemi sonunda, sürücü 3. basamağa gerileyerek daha az prim öder. Aynı şekilde ilk poliçe döneminde kusurlu olarak yaza yapan sürücü bir üst basamağa geçiş yaparak daha fazla prim ödemek durumunda kalır. Bu düzenlemeye basamak tarifesi adı verilir. Her sürücünün, basamak tarifesi içerisinde bulunduğu pozisyona göre, alabileceği maksimum trafik sigortası teklifi de devlet tarafından belirlenmektedir. Bu sayede daha adil bir prim dağılımı sağlanması amaçlanmaktadır.

Trafik Sigortası Tekliflerinde Değişiklik Sebepleri

Trafik sigortası teklifleri, devlet tarafından en yüksek prim bedelinin belirlenmesi sebebiyle, değişim bakımından diğer sigorta türleri kadar esnek olmayabilmektedir. Ancak yine de birbirinden farklı birçok faktörün etkisi ile teklifler arasında veya poliçe dönemleri arasında farklılıklar oluşabilir. Bu durumun başlıca sebepleri aşağıdaki gibidir.

Trafik Sigortası Teklifinde Basamak Tarifesi

Trafiğe çıkan her sürücünün, yarattığı riske göre adil bir sigorta primi ödemesini sağlayan basamak tarifesi, aynı poliçe döneminde iki farklı sürücü için veya aynı sürücü için farklı poliçe dönemlerinde farklı trafik sigortası tekliflerinin oluşmasına sebep olabilir. Basamak tarifesi ve basamaklara göre indirim oranları hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aracın Kullanıldığı İl

Türkiye’de her ilde yaşanan trafik ve trafik kazası yoğunluğu aynı değildir. Trafik sigortası da, kaza riskine göre değerlendirilen bir poliçe türü olduğundan, aracın trafik siciline kayıtlı olduğu il, trafik sigortası teklifini değiştirebilir.

Trafik Kuralları İhlalleri

Trafik sigortasında prim belirleme usulleri içerisindeki en önemli belirleyici unsur, kusurlu olarak karışılan trafik kazalarıdır. Dolayısıyla sürücüler, ödeyecekleri primi her zaman karıştıkları kazalara göre değerlendirirler. Fakat 2019 yılında yapılan düzenleme ile trafik sigortası prim belirleme sürecine, trafik kuralları ihlalleri de dahil edilmiştir. Buna göre, bir sürücü poliçe dönemini kazasız bir şekilde tamamlasa dahi, trafik kuralları ihlalleri sebebiyle tarafına uygulanmış bir para cezası veya ceza puanı varsa, gelecek poliçe döneminde zamlı bir sigorta primiyle karşılaşabilir.

Trafik Sigortasındaki Yıllık Değişimler

Trafik sigortası da, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi piyasadan etkilenebilmektedir. Yedek parça tedariki, ekspertiz ücretleri, servis ve bakım masrafları gibi farklı kalemlerde yaşanan enflasyona bağlı değişimler trafik sigortası teklifleri üzerinde de etkili olmaktadır. Dolayısıyla, bir sürücü poliçe dönemini kazasız olarak kapatıp bir alt basamağa gerileyerek hasarsızlık indirimi hak etse dahi, gelecek poliçe döneminde aynı veya daha fazla prim ödemek durumunda kalabilir. Burada, esasen indirim uygulanmış fakat piyasa değişkenleri sebebiyle tam olarak trafik sigortası teklifine yansıtılamamış olarak kabul edilir.

Trafik Sigortası Poliçesindeki Teminatlar

Trafik sigortası, benzeri bir sigorta türü olan kaskodaki kadar çeşitli teminat içermez. Ancak yine de, mini onarım teminatı gibi bazı ek teminatlar içerebilir. Bu yüzden, poliçede bulunan teminatlar ve teminat limitleri de trafik sigortası teklifinin değişmesine sebep olabilir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak trafik sigortası teklifleri alabilir, fiyat karşılaştırması yaparak sizin için en uygun teklifi dakikalar içerisinde kolayca seçebilirsiniz.