Trafik Sigortası Teklif Karşılaştırma İpuçları
Yayınlanma Tarihi : 15 Mayıs 2019

Trafik Sigortası Teklif Karşılaştırma İpuçları

Araç sahiplerinin sıkça sorun yaşadığı konulardan biri de trafik sigortası teklifleri arasından en uygun olanı seçebilmektir. Bunun için çeşitli şirketlerden alınan teklifleri genellikle sadece fiyat bakımından karşılaştıran sürücüler, poliçe detaylarına, teminat türlerine ve limitlerine yeterince dikkat etmediklerinden kaza sonrasında mağduriyet yaşayabilmektedirler.

 

Trafik sigortası teklifleri içinden hangisinin en avantajlı olduğunu teşhis etmenin en kolay yolu karşılaştırma yaparak, poliçeler arasındaki farkları görmektir. Peki trafik sigortası poliçeleri arasındaki ayırt edici farklar nelerdir?

Trafik Sigortasında Fiyat Teklifi

Trafik sigortası poliçeleri arasındaki farkları yaratan en önemli unsur sigorta fiyat teklifleridir. Sigorta şirketleri, poliçeyi hazırlarken dahil ettikleri teminatlara ve bu teminatların limitlerine göre fiyat belirlemektedirler. Ancak devlet tarafından belirlenen maksimum prim limitleri vardır. Azami prim sistemi adı verilen bu sisteme göre sürücüye teklif edilebilecek en yüksek prim tutarı, sürücünün dahil olduğu basamağa bağlı olarak kısıtlanmaktadır. Bu sayede daha ender kazaya karışan sürücüler daha az, daha sık kazaya karışan sürücüler ise daha çok prim ödemektedirler. Dolayısıyla azami prim sistemi, trafik sigortası teklifleri üzerinde en yüksek etkiye sahip olan etkendir.

 

Bu sistemin yanı sıra 2019 yılında uygulanmaya başlayan bir diğer etken de trafik ceza puanının trafik sigortası primine yansıtılmasıdır. Bu düzenleme ile birlikte trafik sigortası araç için yapılan bir sigorta olduğu kadar, sürücüyü ve sürücünün trafikte seyir halinde iken yaptığı kural ihlallerini de kapsamaya başlamıştır. Bu yeni düzenleme hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Teminatlar ve Teminat Limitleri

Azami prim sistemi ile teklif edebilecekleri maksimum fiyat sınırlanan sigorta şirketleri, trafik sigortasının kapsamını genişleterek rekabeti sürdürmektedirler. Özellikle kasko için bütçe ayırmayan fakat aracını da görünmez kazalardan korumak isteyen araç sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği bu trafik sigortası türüne “artı trafik sigortası” denir.

 

Artı trafik sigortası kapsamında sunulan bazı teminatlar aşağıdaki gibidir:

 

  • Boya Yüzeyi Temizleme Hizmeti: Poliçe dönemi boyunca, belirlenen defada kaporta temizlik ve parlatma hizmeti, iç temizlik, jant ve lastik temizliği hizmeti sunar.
  • Check Up Hizmeti: Yine poliçede belirtilen miktar ve kapsamda, arabanın elektrik aksamı, fren sistemi, aydınlatma sistemi, akü, araç sıvıları, kayışlar, motor ve alt takım kontrolleri yapılır.
  • Motor Temizleme hizmeti: Motor ve alt takım aksamları özel kimyasallarla yağ ve kirden temizlenir.
  • Mini Onarım Teminatı: Boyasız kaporta göçük düzeltme, boyalı ve hasarlı kaporta göçük düzeltme, ön cam ve döşeme tamiri, lastik tampon tamiri, leke temizleme gibi birçok hizmeti sunan, sürücülerin hayatını kolaylaştıran bir teminattır.

Ayrıca trafik sigortası poliçelerinde bulunan teminatların limitleri de trafik sigortası tekliflerini etkileyebilmektedir.

Trafik Sigortası Teklif Karşılaştırması

Sürücülerin birçok teklif içerisinden kendileri için en uygun olanı seçmeleri oldukça zor bir süreçtir. Çünkü görüldüğü üzere trafik sigortasında sadece fiyata değil, teminat ve teminat limitlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman cüz’i bir prim artışıyla, çok daha avantajlı bir trafik sigortası teklifine ulaşmak mümkün olmaktadır. Dolayısıyla trafik sigortası seçimi sürecinde araç sahiplerinin öncelik vermesi gereken en önemli konu, teklifleri bir arada ve farklarını rahatça ayırt edebilecek şekilde karşılaştırmaktır. Böylece en uygun teklife ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat trafik sigortası teklifleri alabilir, bu teklifleri fiyat, teminat ve teminat limitleri bakımından kolayca karşılaştırabilirsiniz. Böylece sizin için en uygun trafik sigortası teklifine ulaşmanız sadece 2 dakika sürer.