Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 20 Haziran 2019

Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Yasalarca zorunlu tutulan bir poliçe türü olan trafik sigortası, yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın hasarını güvence altına alan bir sigortadır. Bu yönüyle, diğer sigorta türlerinden farklı olarak, trafik sigortasından faydalanmak için aracın trafikte seyir halinde bulunması gerekmektedir. Park halinde veya serviste yaşanabilecek hasarlar trafik sigortasının kapsamı dışındadır. Ayrıca trafik sigortasından faydalanabilmek için, trafikte seyir halinde iken de en az iki aracın kazaya karışmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla trafik sigortasının barındırdığı tüm teminatlar en az iki araç arasında ve trafikte seyir halinde yaşanan kazalarda geçerli olmaktadır.

Trafik Sigortasının Ana Teminatları

Trafik sigortası, bir mali sorumluluk sigortası olarak, yaşanan kazalarda ortaya çıkabilecek mağduriyetlerin karşılanması için kurulmuş ortak bir prim havuzu olarak düşünülebilir. Dolayısıyla trafik sigortasının sunduğu teminatlar da bu doğrultuda şekillenmektedir.

 

  • Kişi başına vefat ve tedavi teminatı: Bu teminat, yaşanan kazalarda ortaya çıkabilecek yaralanma durumlarında hastane masraflarını, kalıcı sakatlık durumunda maddi yoksunluğu, ölüm durumunda ise vefat edenin yasal varislerine maddi yoksunluk konularında tazminat ödemesi yapmaktadır ve kazada zarar gören her bir kişi için hesaplanmaktadır.
  • Kaza başına vefat ve tedavi teminatı: Bu teminat ise, kaza sebebiyle mağduriyet yaşayan tüm bireyler için ödenecek maksimum tazminatı belirtir.
  • Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı: Kusurlu olarak karışılan bir hasar sonrasında karşı tarafta ortaya çıkan maddi hasarı gidermek için tazminat ödeyen teminattır.

 

Trafik sigortasının ödeme yaptığı hasar türleri ve ödenecek maksimum tazminatları belirten teminat limitleri devlet tarafından belirlenmektedir. Güncel trafik sigortası teminat limitlerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Trafik sigortasının sunduğu teminat limitleri, karşı tarafın hasarını karşılamaya her zaman yetmeyebilir. Bu durumda, teminat limitinden artan miktar kazaya sebep olan kişinin sorumluluğundadır. Bu gibi maddi sorumluluk durumlarında araç sahiplerine destek olan bir diğer poliçe ise, kasko sigortası kapsamında sunulan “ihtiyari mali mesuliyet teminatı”dır. Bu teminat ile yaşanabilecek kazalarda trafik sigortasının teminat limitini aşan hasarlar kasko sigortasını hazırlayan sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. İhtiyari mali mesuliyet teminatı hakkında daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortasının Ek Teminatları

Trafik sigortası, özü itibariyle yaşanabilecek kazalarda kusuru olmayan tarafın hasarını güvence altına almaktadır. Dolayısıyla, sürücülere sunduğu çok geniş imkanlar ve teminatlar söz konusu değildir. Fakat yine de, aracını daha geniş anlamda koruma altına almak isteyen sürücüler için avantajlı trafik sigortası paketleri sunulmaktadır. Ek teminatlar bulunduran bu tür paketlere genellikle “tamamlayıcı trafik sigortası” adı verilmektedir. Özellikle aracı kasko için gerekli olan 15 yaşın üstünde olan veya kasko için bütçe ayırmayan fakat aracını birçok hasara karşı güvence altına almak isteyen sürücülerin tercihi olan tamamlayıcı trafik sigortası, şu teminatları içerebilmektedir:

 

  • Ferdi kaza sigortası
  • Hukuksal koruma teminatı
  • Yangın, deprem, dolu, fırtına, sel, su baskını ve diğer doğal afet teminatları
  • Yol yardım, çekici ve ikame araç teminatları
  • Birçok küçük hasarı ücretsiz gideren mini onarım teminatı

 

Ayrıca birçok tamamlayıcı trafik sigortası, teminat limitlerini aşması durumunda araç bedeli kadar koruma güvencesi de vermektedir. Ancak, bahsedilen bu teminatların tümü, her tamamlayıcı trafik sigortası poliçesinde bulunmayabilir. Sigorta şirketlerinin sunacağı trafik sigortası poliçelerinde farklılıklar görülebilir.

En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Bulunur?

Zorunlu trafik sigortası tercihinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, sigorta şirketlerinden farklı trafik sigortası teklifleri almak ve bunları karşılaştırmaktır. Böylece poliçeler arasında farklar hem fiyat, hem de teminat bakımından daha net bir şekilde ayırt edilebilecektir. Özellikle tamamlayıcı trafik sigortası paketlerinde, ek teminatlar arasındaki farkları görebilmek oldukça önemlidir. Böylece, daha avantajlı bir trafik sigortası poliçesine sahip olmak mümkün olacaktır.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat trafik sigortası teklifleri alabilir, teminat ve fiyat karşılaştırması yaparak sizin için en uygun teklifi dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz.