Zorunlu Trafik Sigortası ve Trafik Cezaları
Yayınlanma Tarihi : 29 Temmuz 2019

Zorunlu Trafik Sigortası ve Trafik Cezaları

Araç sahipleri her gün trafikte birçok farklı riskle karşı karşıya kalabilmektedir. Her sürücü, kendi aracında ortaya çıkabilecek hasarlar kadar, kendisinin başka araçlarda sebep olabileceği hasarlardan ve bu zararların oluşturacağı maddi yükten kaygılanmaktadır.

 

Trafik sigortası, tam da bu sebeple trafiğe çıkan her araç için zorunlu kılınmıştır. Bu sayede, yaşanan kazalarda karşı tarafa verilen zararlar, trafik sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Dolayısıyla, her bir sürücünün ne kadar trafik sigortası primi ödeyeceği de, geçmiş dönemde trafikte yarattığı risklerle ölçülmektedir. Bu noktada sigorta prim belirleme usullerine göre bakılan iki etken söz konusudur.

Sürücünün Hasar Geçmişi

Trafik sigortası, diğer tüm sigorta türlerinde olduğu gibi riske göre prim belirlenen bir poliçedir. Bir çeşit mali sorumluluk sigortası olan trafik sigortası, kusurlu olarak karışılan kazalarda karşı tarafa verilen zararı güvence altına alır.

 

Bir sürücü için trafik sigortası teklifi hazırlanırken, geçmiş dönemde trafik sigortasından ne kadar faydalandığı göz önünde bulundurulur. Zorunlu bir sigorta olması sebebiyle, araç sahiplerini mağdur etmemek adına, maksimum trafik sigortası primleri devlet tarafından belirlenmektedir. Buna, Azami Prim Sistemi adı verilir. Dolayısıyla, bir sürücünün ödeyeceği en yüksek prim miktarı, geçmiş hasarları ve trafik sigortası tazminatları dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulur.

Trafik Sigortası Primleri ve Basamak Tarifesi

Basamak tarifesi denilen sistem ile sürücüler, yarattıkları riskin boyutuna göre 7 ayrı basamaktan birinde bulunur. Ehliyet alan her sürücü sisteme 4. basamaktan giriş yapar. Kusurlu olarak veya hiç kaza yapmadan, 12 aylık poliçe dönemini bitiren sürücü, gelecek sene 5.basamaktan işlem görür ve daha az prim öder. Aksi takdirde, yani bir poliçe döneminde kusurlu olarak kazaya karışan bir sürücü ise, gelecek dönemde 3. basamaktan işlem görerek daha yüksek prim ödemek zorunda kalır.

 

Aynı poliçe döneminde 2 veya daha fazla sayıda kusurlu kazaya karışan sürücüler de, gelecek poliçe döneminde, karıştıkları kaza sayısında basamak atlar. 1. seviye olarak tanımlanan grup da, “Riskli Sigortalılar Havuzu” adı verilen basamakta toplanır. Bu grubun sebep olduğu kazalar, yine bu gruptaki sürücülerin ödediği primler ile karşılanır.

Trafik Cezaları ve Sigorta Primleri

Trafik sigortası prim dağılımında daha adil bir paylaşım sağlamak adına, 2019 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile trafik cezaları da prim belirleme usulleri arasına alınmıştır. Bir sürücünün, trafikte yarattığı riski, sadece karıştığı kazalarla ölçmek şüphesiz yeterli değildir. Bununla birlikte, kazaya sebep olmasa bile, trafik kuralları ihlalleri nedeniyle sürücüye uygulanan trafik cezaları da prim belirleme sürecinde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Bir sürücü, bir poliçe döneminde kusurlu veya kusursuz olarak hiçbir kazaya karışmamış olsa dahi, ihlal ettiği trafik kuralları sonucunda trafik polisi tarafından kendisine uygulanan trafik cezaları sebebiyle, gelecek poliçe döneminde bir üst kademeden prim ödemek durumunda kalabilir.