Trafik Sigortası Hakkında Yanlış Bilinenler
Yayınlanma Tarihi : 16 Ocak 2019

Trafik Sigortası Hakkında Yanlış Bilinenler

Bildiğiniz üzere halk arasında trafik sigortası ve kasko sık sık birbiriyle karıştırılır. Genelde yanlış bilinenler zorunlu trafik sigortasının kapsamlarıyla ilgilidir. Örneğin insanlar zorunlu trafik sigortasının her hasarı karşıladığını düşünür ancak durum her zaman öyle değildir. Trafik sigortasının kapsamının dışında yer alan durumlarla karşılaşabilir ve hazırlıksız yakalandığınız için bütçenizden beklemediğiniz miktarda para çıkabilir.

Ülkemiz kara yolu ağında 2017 yılında toplam 1 milyon 202 bin 716 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1 milyon 20 bin 47 adedi maddi hasarlı, 182 bin 669 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazasıdır. Bu kadar kaza yaşanan bir ülkede insanların bu konuda daha bilinçli olması gerekiyor. Kasko sigortası, kendi aracınızın uğrayacağı hasarları karşılarken zorunlu trafik sigortası karşı tarafın zararını güvence altına alır.

Trafik Sigortası Yanlış Bilinenler ve Doğruları

  • Her hasarı karşılamakla yükümlüdür.

İnsanların sıklıkla düştüğü yanılgılardan biri de budur. Trafik sigortası; sağlık gideri, sakatlanma, ölüm ve maddi hasarları karşılar. Ancak bu teminatlarının hepsinin limitleri vardır. Sigorta poliçesinin teminat limitleri doğrultusunda ödemeler yapılır. Ayrıca trafik sigortasının sizin değil 3. şahısları koruyan bir sigorta türü olduğunu unutmayın.

  • Kendi aracımın hasarını da karşılar.

Bu durum insanların trafik sigortasıyla kaskoyu karıştırmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. İnsanlar bu yanlış anlaşılmadan dolayı trafik sigortası yaptırdıkları zaman kendi araçlarını da teminat altına aldıklarını düşünürler ancak durum öyle değildir. Kendi aracınızın hasarını teminat altına almak için kasko yaptırmanız gerekmektedir.

  • Fiyatları sabittir ve herkes için aynıdır.

Trafik sigortasında uygulanan tavan fiyat nedeniyle insanlar arasında böyle bir algı oluşmuş durumda. Sigorta fiyatları genel itibariyle birbirlerine benzerlik gösterse de bu tutar şirketten şirkete değişmektedir. Kişinin bulunduğu ile ve aracın plaka il kodu, araç hasar geçmişi ve sigortalının ikametgah iline göre de sigorta fiyatları değişiklik gösterir. Ana kapsamların dışına çıktığınızda yani trafik sigortanıza isteğe bağlı yol yardım hizmeti eklettiğinizde de fiyatlarda farklılıklar olabiliyor.

 

Siz de Tamoniki.com aracılığıyla sigorta poliçelerinin fiyat ve kapsamlarını karşılaştırabilir ve sizin için en uygun olan trafik sigortası tekliflerini 7/24 online olarak alabilirsiniz.