Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 2 Eylül 2019

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

Trafiğe çıkan tüm araçlar için yasalarca zorunlu tutulan trafik sigortası, yaptırılmaması halinde cezai yaptırım uygulanan bir poliçe türüdür. Çünkü trafik sigortası, aracın sahibine ait hasarları değil, karşı tarafa verilen zararı güvence altına alır. Bu yönüyle bir tür sorumluluk sigortası olan trafik sigortasının yaptırılmaması halinde ise önce idari para cezası, ardından da aracın trafikten men edilmesi gibi cezalar uygulanmaktadır.

Trafik Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Aracına ait zorunlu trafik sigortası poliçesini yeniletmeyen bir sürücünün, trafikte seyir halinde iken polis çevirmesine girmesi durumunda kendisine ceza uygulanacaktır. Aracın trafik sigortası tarihi geçti ise yapılan kontrolün ardından aracın ruhsat sahibine 108 TL para cezası verilir. Bu cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ise %25 indirim uygulanır ve ceza 81 TL’ye düşer.

Diğer Trafik Sigortası Yaptırımları

Araca trafik sigortası yaptırmamaya devam edilmesi durumunda ceza artar. Belirtilen süre içerisinde trafik sigortası yaptırılmaması durumunda aracın bağlanarak çekilmesi gerekecektir. Bu durumda uygulanan idari para cezası haricinde, çekici ücreti de araç sahibine ait olacaktır.

 

Ayrıca trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda o araçla ilgili bir diğer önemli işlem olan muayene de yapılmamaktadır. Bir aracın muayene süresi geldiğinde, yetkili TÜVTÜRK istasyonlarında aracın trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığına bakılır. Fakat aynı zamanda, trafiğe çıkmak için gerekli idari yükümlülüklerin karşılanması da gerekmektedir.

 

Bunlardan ilki aracın vergi ve ceza borçlarıdır. Bir aracın muayeneye girebilmesi için üzerine kayıtlı ÖTV, MTV gibi bir vergi borcu; HGS, OGS gibi bir geçiş sistemi ödemesi borcu veya ödenmemiş bir trafik sigortası borcu bulunmaması gerekmektedir.

 

Tamamlanması gereken bir diğer sorumluluk ise, aracın trafik sigortasına sahip olmasıdır. Tıpkı vergi ve ceza borçlarında olduğu üzere, trafik sigortası konusunda da aynı yaptırım uygulanmaktadır. Zorunlu trafik sigortasını tarihinde yeniletmeyen sürücüler araçlarını muayeneye sokamazlar.

 

Tamoniki.com ile 7 gün, 24 saat online olarak zorunlu trafik sigortası fiyat, teminat ve teminat limiti karşılaştırması yapabilir, size sunulan teklifler arasından sizin için en uygun olanını dakikalar içerisinde kolayca seçebilirsiniz.