Trafik Sigortasında Yasal Düzenleme
Yayınlanma Tarihi : 1 Ağustos 2019

Trafik Sigortasında Yasal Düzenleme

2019 Temmuz ayında, araç sahiplerini yakından ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında bir takım yasal düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerle birlikte, prim belirleme usullerinde de önemli değişiklikler ortaya çıkıyor.

Trafik Sigortasında Basamak Tarifesi ve Hasarsızlık İndirimi

Trafik sigortası prim belirleme yöntemlerinden birincisi ve en önemlisi basamak tarifesi. Azami prim sistemi verilen bu uygulama, her sürücünün trafikte sebep olduğu riske göre bir kategori içerisinde konulmasını ve kategorisine göre teklif alabileceği maksimum sigorta priminin devlet tarafından belirlenmesini gerektiriyor.

 

Ehliyet alan her sürücü, 7 kategoriden oluşan basamak tarifesine, 4. basamaktan giriş yapıyor. Eğer 12 aylık ilk poliçe döneminde kusurlu olarak bir kazaya karışmaz ise, sürücü gelecek poliçe döneminde bir üst basamağa terfi ediyor. Böylelikle 4 yıl boyunca hiçbir kusurlu kazaya karışmayan bir sürücü 7. basamağa yükselerek, mümkün olan en düşük trafik sigortası primini ödüyor. Aynı şekilde, bir poliçe dönemini kusurlu kazaya karışarak kapatan bir sürücü, önce 3. basamağa düşüyor. Aynı şekilde devam etmesi durumunda ise 1. basamağa kadar yükselerek, en yüksek prim grubunda yer alıyor. Dikkatli sürücülerin daha düşük prim ödemesi yapmasını sağlayan bu sisteme basamak tarifesi; yapılan indirimlere de hasarsızlık indirimi adı veriliyor.

Trafik Sigortasında Köklü Değişiklik

Trafik sigortasında, sürücüler için belirlenen kategoriler her zaman büyük bağlayıcılığa sahip. Ancak kullandığı aracın sınıfını değiştiren sürücülerde durum başka bir hal alıyordu.

 

Örneğin, otomobil sahibi bir sürücü, hiç kaza yapmayarak 7. basamağa kadar yükselse dahi, farklı bir araç sınıfından bir araç aldığında, ilk defa trafik sigortası yaptırıyormuş gibi 4. basamağa geriliyordu. Fakat bir kamyonet sürücüsü, çok sık kaza yaparak 1. basamağa geriledi ise, bir otomobil alması durumunda da yine 1. basamaktan işlem görüyordu.

Yeni Sistem Ne Getiriyor?

Yapılan değişiklik ile birlikte bu uygulama kaldırıldı. 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni sistem, hasar kaydı yüksek olan ve araç sınıfını değiştiren sürücülere avantaj sağlayacak. Yeni sistem için yasal zemin henüz tamamen oluşturulmamış olsa dahi, aşağıdaki gibi işleyeceği öngörülüyor.

 

Araç sınıfını değiştirmediği sürece, her sürücü önceki dönemden kalan hasarsızlık indirimini ve hasardan kaynaklanan basamağını yeni aracına taşıyacak. Yani 1. basamakta bulunan bir otomobil sürücüsü, yeni otomobil aldığında yine 1. basamakta; 7. Basamakta bulunan kaza yapmayan otomobil sürücü ise yine 7. basamakta teklif almaya devam edecek. Ancak sürücü araç sınıfını değiştirirse, yani otomobilini satıp kamyonet alırsa, önceki aracında hangi basamakta olursa olsun, ilk defa trafik sigortası yaptırıyormuş gibi 4. basamakta yer alacak.