Trafik Sigortası Yenileme Hakkında Her Şey
Yayınlanma Tarihi : 7 Ocak 2019

Trafik Sigortası Yenileme Hakkında Her Şey

Trafik Sigortası Nedir?

Türkiye’de en yaygın sigorta türlerinden olan zorunlu trafik sigortası, oldukça önemli bir güvencedir. Zorunlu trafik sigortası, trafikte seyreden araçların üçüncü şahıslara verebileceği maddi zararları karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçların yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigorta türüdür.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yenilenir?

Polis kontrollerinde araçlarda bulunması gereken belgelerden birisi de trafik sigortası poliçesidir. Poliçenizi yenilemeniz için kesin bir şekilde belirlenmiş bir tarih yoktur. Ancak trafik sigortası poliçe süresi bir yıldır. Bir aracın trafik sigortası yenileme süresi geçer ise aracın trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Yaptırılan poliçenin üzerinden 11 ay geçtikten sonra trafik sigortası yenileme süresi başlamaktadır. Bu süre geldiğinde sigorta şirketleri araç sahibiyle iletişime geçerek trafik sigortasını yenilemek için teklif vermektedir. Türkiye’nin online sigorta karşılaştırma sitesi Tamoniki.com en uygun ve en avantajlı zorunlu trafik sigortası tekliflerini sizin için bularak karşılaştırmaktadır. Farklı sigorta şirketleri size eş zamanlı ve ihtiyaca yönelik teklifler sunmaktadır. Üç aşamalı sorgulama sistemi sayesinde kolayca kendi aracınız ya da şirket aracınız için en uygun trafik sigortası fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yenilenmezse Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmama ya da poliçe süresini aşılma durumunda her ay için %5 gecikme zammı uygulanır. Gecikme zamları poliçe tutarına eklenir ve seçilen sigorta şirketi devlete ödemeyi yapar. Sigorta zamanında yenilenmezse faydalanabileceğiniz trafik poliçesi indirim hakkı kaybedilir. Trafik sigortasını hiç yaptırmamış ya da yenileme süresini geçmiş bir araç tespit edildiği vakit araç çekilir ve trafiğe çıkması yasaklanır. Araç sahibi aracını almak için öncelikle trafik sigortası poliçesi yaptırmak zorundadır. Trafikte, zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar tespit edildiğinde para cezası uygulanır eğer bu ceza 15 gün içinde ödenirse, cezaya bir indirim uygulanabilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası İndirimleri Neye Göre Belirlenir?

Zorunlu trafik sigortası poliçe primlerinin belirlenirken 7 basamaktan oluşan bir tarifeden yararlanılır. Hasarsızlık indirimi kapsamında uygulanan basamak tarifesine göre 7. basamak en güvenilir araç sahibidir. Bu kademe sayısı düştükçe araç sahibinin risk derecesi arttığından poliçe primleri de bu doğrultuda artar. En iyi fiyat garantisi şu koşullar incelenerek belirlenir:

  • Aracın bağlı olduğu ilde trafik yoğunluğunun durumu
  • Aracın bağlı olduğu ilde trafik kazalarının yaşanma sıklığı
  • Aracın modelinin eski mi yoksa yeni mi olduğu
  • Aracın kullanım amacının hususi mi ticari mi olduğu
  • Araç sahibinin kaza geçmişinin olup olmaması
  • Araç sahibinin aldığı hasarsızlık indirimi
  • Araç sahibinin trafik sigortasını zamanında yenileyip yenilenmediği

Trafik Sigortası Kusurlu Aracın Hasarını Karşılar mı?

Trafik sigortası, trafik kazasında kusurlu aracın karşı tarafa verdiği hasarı karşılayan sigorta türüdür. Trafik sigortası genel olarak; maddi zararlar, kazanın sebebiyet verdiği tedavi giderleri, zarar gören kişilerin sakat kalma ya da hayatını kaybetmesi durumunda kazada zarar gören kişinin ailesine tazminat ödenmesini kapsar. Ödenen tazminat herkes için aynı miktarda değildir bu tutar kazaya ve sigortanın kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Kusurlu aracın hasarının karşılanmasını istiyorsanız bunun için kasko sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

 

Türkiye’nin online sigorta karşılaştırma sitesi Tamoniki.com aracınız için en uygun sigorta teklifini size en hızlı şekilde sunar. Yalnızca iki dakikanızı alacak üç aşamalı sorgulama sistemi ile farklı sigorta şirketlerinin trafik sigortası tekliflerini karşılaştırabilirsiniz.