Zorunlu Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli mi?
Yayınlanma Tarihi : 7 Ocak 2019

Zorunlu Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli mi?

Aracınızla yurt dışına çıkma planlarınızı ertelemenize sebep olan sorunlardan biri de yaptığınız trafik sigortasının gideceğiniz ülkede geçerli olup olmadığından kaynaklanmaktadır. Aynı şekilde yurt dışından Türkiye’ye gelirken de trafik kontrollerinde sizden yine sigorta ayrıntılarınız istenmekte. Peki, bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir?

 

Trafik sigortanızı yaptırmış olsanız dahi yurt dışında bir geçerliliği yoktur. Bunun nedeni trafik sigortası teminatının yalnızca Türkiye sınırlarını kapsıyor oluşudur. Yapacağınız sigorta ile aracınız yurt dışında teminat altına alınmış olacaktır. Herhangi bir risk anında sizi koruyacak olan trafik sigortasına her zaman ihtiyaç duyulur. Huzurlu ve güvenli bir seyahat için yurt dışı araç sigortası yapmak sandığınız kadar zor değildir. Sigortanızın yurt dışında da devam etmesi için Yeşil Kart Trafik Sigortası’ndan yararlanmanız yeterli olacaktır.

Yurt Dışı Araç Sigortası

Ülkeler arasındaki seyahat ve taşımacılıktaki gelişmeler, sigorta alanına da yansıdı. Bu gelişmelerden biri de motorlu araçların yurt dışında güvenli bir seyir izlemesi amacıyla ülkemizde 1953 yılında yürürlüğe giren Yeşil Kart Trafik Sigortası (Uluslararası Motorlu Taşıtlar Sigortası) oldu. Yeşil Kart uygulamasıyla motorlu aracınızın, üçüncü şahıslar ve araçlarına karşı olası zararlarda hasar bedelinin güvence altına alınması sağlandı.

 

Bu sistem Türkiye’deki gibi karşı tarafa verilen zararı karşılamaktadır. Yeşil Kart sigortasının uluslararası geçerliliği olduğundan araç sahiplerinin her bir ülke için tekrardan sigorta yaptırması gerekmez.

 

Dünya genelinde 46 ülkede bulunan Yeşil Kart Trafik Sigortası, yeşil kart bürosuna sahip tüm ülkelerde geçerlidir. Yeşil Kart Bürolarının hepsi Bürolar Konseyi’ne bağlıdır. Sigortanın tüm ayrıntıları bu konsey tarafından belirlenip üye olan tüm ülkelerin şartlara uyması esastır.

Yeşil Kart Trafik Sigortası İşlemleri Nasıl İlerler?

Ülkemizde Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu (TMTB) tarafından yürütülen sistem, meydana gelebilecek trafik kazalarına karşı hasarın tazminatını gidermekle yükümlüdür. Yeşil Kart Sigortası olarak düzenlenen poliçelerin tümünde TMTB’nin yetkisi mevcut olmalıdır. Yurt dışı trafik sigortasını yaptırmış olan araç sahipleri, kaza durumunda bulunduğu ülkedeki Yeşil Kart Bürosu’na başvuru yapmalıdır.
Kaza anında öncelikle polise haber verin. Polisin tutanak tutmasını gerektirmeyecek bir kaza yaşandıysa Avrupa Karşılıklı Kaza Beyanı’nı doldurmanız yeterlidir. Ayrıca aracın Yeşil Kart aslı ve fotokopisi zarara uğrayan kişiye verilir.

 

Kaza tutanağında Yeşil Kart’ınızın numarası, başlangıç-bitiş tarihi, düzenleyen şirketin adı ve ülkeniz kesinlikle yazılı olmalıdır.

Yeşil Kart Sigortası Nasıl Alınır?

Yeşil Kart Sigortası’nı almanın ilk koşulu; Türkiye’de yaptırdığınız zorunlu trafik sigortanızın poliçe fotokopisi ve araç ruhsatınızı göstermektir. Sigorta tutarını TMTB’nin İstanbul, İpsala, Kapıkule ve Hamzabeyli’de bulunan merkezlerinde ödeyebilirsiniz. Fiyatlandırma aracınızın yurt dışında bulunma süresi ve türüne göre değişmektedir. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu‘nun listesinden ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışında Kasko Geçerli Mi?

Yurt dışında başınıza gelebilecek kazalara karşı sadece üçüncü kişi ve aracını korumayı kapsayan trafik sigortası sizi tam anlamıyla güvende hissettirmeyebilir. Bu yüzden kasko yaptırmak isteyebilirsiniz. Normalde yaptırdığınız kasko da trafik sigortası gibi ülke sınırlarında geçerlidir. Yurt dışına çıkmadan önce kasko poliçenize ekleyeceğiniz teminat ile yurt dışında gelebilecek kazalara karşı korunmuş olursunuz.

 

Eğer tam kasko hizmetinden faydalanırsanız yurt dışı teminatı da içinde olacağından ek bir madde belirtmenize gerek kalmaz.

 

Siz de en kapsamlı ve en uygun fiyatlı Yeşil Kart Sigortası ve yurt dışı kasko yaptırmak istiyorsanız Tamoniki.com ile hızlı bir şekilde sigorta sorgulaması yaparak teklifleri karşılaştırabilirsiniz. Aracınızın güvencesi ile her türlü riskten korunmak bu kadar kolay.