Trafik Sigortasında Zaman Aşımı
Yayınlanma Tarihi : 13 Mayıs 2019

Trafik Sigortasında Zaman Aşımı

Trafiğe çıkan her araç için yasalarca zorunlu tutulan trafik sigortası, yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın hasarını güvence altına almaktadır. Trafik sigortasının tazminat ödemesi yaptığı tüm hasar türleri için hukuki süreçler ve dolayısıyla zaman aşımı mümkündür. Burada önemli olan kazanın niteliği ve sonuçlarıdır.

Trafik Sigortasında Yargı Yolu

Trafik kazaları, uzun vadede de sonuçları görülebilen bir kaza türüdür. Trafik kazası sonucunda yaşanan bir hasar, aradan geçen süre zarfında başka yoksunluklara sebebiyet veriyorsa, bunlar da kazanın sonucu olarak kabul edilebilmektedir. Dolayısıyla yaşanmış bir kazanın trafik sigortası ile tazminat ödemeleri yapılmış olsa bile uzun vadede farklı sonuçlar doğması mümkündür.

 

Trafik kazalarında, kazaya karışan her iki taraf için de yargı yolu açıktır. Bu doğrultuda, kazanın tarafları kusur oranları veya tazminat ödemeleri konusunda anlaşmazlığa düşebilir ve mahkemeye başvurabilirler. Bu mahkeme süreçlerinde kazanın niteliği ve sonuçlarına bağlı olarak değişen sürelerde zaman aşımı uygulanmaktadır.

Trafik Sigortasında Zaman Aşımı Süreleri

Yaşanan bir trafik kazasının ardından tazminat ödemeleri ve teminatlar konusunda 2 yıllık bir zaman tanınmaktadır. Bu iki yıllık zaman diliminde kazanın her iki tarafı da ödenen tazminatın yetersiz olduğu veya poliçede bulunan bir teminatın karşılanmadığı yönünde başvuruda bulunabilirler.

 

Trafikte yaşanan yaralanmalı veya ölümlü trafik kazalarında zaman aşımı süresi daha uzundur. Yaralanma veya kalıcı sakatlık durumlarının ortaya çıktığı kazalarda Güvence Hesabı’na açılacak tazminat davalarında zaman aşımı süresi 8 yıl iken, manevi tazminat davaları için uygulanan zaman haddi 5 yıldır. Kaza sonucunda tarafların birinde en az bir vefat durumu yaşandı ise Güvence Hesabı’na açılacak tazminat davasının süresi 15 yıla çıkabilmektedir.

 

Poliçeyi yazan sigorta şirketinin iflas etmesi durumunda ise zaman aşımı için uygulanan süre yine değişiyor. Böyle bir durumda, normalde 2 yıl olarak uygulanan tazminat talep etme süresi 10 yıla çıkıyor.

Hangi Kazalar Trafik Sigortası Kapsamındadır?

Trafik sigortası, yaşanabilecek trafik kazalarında kusuru bulunmayan tarafın hasarını karşılamaktadır. Bu doğrultuda, yaşanan bir kazanın trafik sigortasından faydalanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Trafik sigortası, trafikte seyir halinde iken yaşanan kazaları güvence altına almaktadır. Örneğin park halinde bir araca çarpan başka bir araç; bu kazada tam kusurludur ve trafik sigortasından faydalanamaz. Aynı şekilde serviste, bakımda bulunan bir araç da geçirdiği kaza ve hasarlarda, karayolları üzerinde seyir halinde olmadığı için trafik sigortasının kapsamı dışındadır.

 

Dolayısıyla bir kazanın, trafik kazası adıyla trafik sigortası kapsamına girebilmesi için aşağıdaki şartları karşılaması gerekmektedir:

 

  • Kanun ile belirlenen karayolları üzerinde gerçekleşmesi,
  • Bir veya birden fazla aracın kazaya karışması,
  • Kaza sebebiyle yaralanma, kalıcı sakatlık, vefat veya maddi hasarın oluşması.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak trafik sigortası karşılaştırması yapabilir; poliçe tekliflerini fiyat, teminat ve teminat limitleri bakımından kolayca ayırt edebilirsiniz; üstelik sadece 2 dakikada!