Yeni Araçta Trafik Sigortası Süresi Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 8 Mayıs 2019

Yeni Araçta Trafik Sigortası Süresi Nedir?

Yeni satın alınan aracın trafik sigortası süresi, aracını satmak isteyen araç sahiplerinin ve yeni bir araç almak isteyenlerin aklına sıkça takılan bir sorudur. Ülkemizde, trafiğe çıkan her araç için zorunlu tutulan trafik sigortası, kişiye değil araca yapılan bir sigorta türüdür. Dolayısıyla bir sürücü aracını satıp yeni bir araç aldığında, trafik sigortasını yeni aracına devredemez. Satılan araçla birlikte mevcut poliçesini sona erdirmek, yeni aldığı aracına da tekrar sigorta yaptırmak durumundadır.

Satın Alınan Araçta Trafik Sigortası

Ülkemizde 2018 yılında 5 milyondan fazla ikinci el aracın devir işlemi yapılmıştır. Satın alınan sıfır araçlarla birlikte ortaya çıkan rakam, araçların el değiştirme sıklığının ülkemizde yüksek olduğunu göstermektedir. Hal böyle olunca araç sahiplerini meşgul eden konulardan biri de sattıkları veya satın aldıkları aracın trafik sigortası işlemleridir.

 

Araç satış işlemlerinde noter devri yapıldıktan sonra aracın mevcut trafik sigortası 15 gün daha devam edebiliyor. Böylelikle aracın yeni sahibine, trafik sigortası yaptırması için vakit tanınmış oluyor. Bu 15 günlük sürede kusurlu olarak karışılan trafik kazalarında aracın mevcut sigortası işleme girebiliyor. Araç satın alan sürücünün poliçesini 15 gün içerisinde yaptırma zorunluluğu bulunurken, satıcının da üzerindeki poliçeyi iptal etmesi gerekiyor.

 

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası, sigortasız geçen her ay için sigorta prim tutarının %5’dir. Ayrıca trafik sigortası olmaksızın trafiğe çıkan araçlar yakalanmaları halinde trafikten men edilerek çekilir. Trafik sigortası bulunmayan bir aracın satışı da gerçekleşemez. Örneğin, kullanılmadığı için trafik sigortası yaptırılmayan bir aracın noter ile satış ve devrinin gerçekleşebilmesi için öncelikle trafik sigortasının yenilenmesi ve, sigortasız geçen sürede ortaya çıkan ceza faizinin de ödenmesi gerekecektir.

Araç Satışında Trafik Sigortası İptal ve Devri

Aracını satan her sürücü, yeni bir araç satın alsa da almasa da, poliçesini iptal etmekle yükümlüdür. Poliçenin iptaliyle birlikte prim iadesi de yapılmaktadır. Araç satışı durumunda trafik sigortası poliçe döneminin kalan günleri sigorta şirketi tarafından hesaplanarak sürücüye iade edilir. Trafik sigortasının iptali hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Trafik sigortası poliçesinin başka bir araca veya kişiye devri ise mümkün değildir. Trafik sigortası, kişiler için değil araçlar için hazırlanan bir poliçe olduğundan, herhangi bir sebeple poliçe başka bir araca veya kişiye devredilememektedir.

Sıfır Araçlarda Trafik Sigortası Süresi

Sıfır olarak satın alınan ve ilk defa trafiğe çıkacak olan bir araç için, satışın ardından trafik tescil işlemleri yapılarak ruhsat hazırlanır. Ruhsatın ilgili Emniyet Müdürlüğü’nde hazırlanabilmesi için trafik sigortası istenmektedir. Dolayısıyla yeni satın alınan bir aracı devralabilmek için trafik sigortası yaptırılması gerekmekte ve ek bir süre sunulmamaktadır.

 

İkinci el araçlarda 15 gün zaman tanınmasının sebebi, aracın önceki sahibinin poliçesinin devam ediyor olmasıdır. Fakat sıfır araçlarda, trafiğe çıkmadan önce herhangi bir sigorta bulunmadığı için vakit tanınmamaktadır. Bu sebeple sigorta şirketlerine, henüz ruhsatı alınmamış araçlar için de trafik sigortası poliçesi hazırlayabilme imkanı verilmiştir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak trafik sigortası sorgulaması yapabilir, sizin için en uygun sigortayı dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca Tamoniki.com’da, henüz satın almadığınız sıfır araçlar için bile sigortası teklifleri alabilirsiniz.