Trafik Sigortası Zeyil İşlemi Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 7 Ocak 2019

Trafik Sigortası Zeyil İşlemi Nedir?

Trafik sigorta poliçeniz üzerinde yapılan ilave, iptal ya da herhangi bir değişiklik yapmaya zeyil işlemi denir. Bu işlem sonucu düzenlenen belgeye de zeyilname denir. Zeyilname düzenletmek bazen para ödemenize bazen de prim iadesi almanıza neden olabilir. Örneğin plaka değişikliği için başvurduğunuzda plakayı değiştireceğiniz ile göre iade ya da ödeme yapmanız gerekebilir.

Zeyilname Neden Düzenlenir?

Aracınızda ve poliçenizde yaptığınız değişikliklerin karşılığında muhakkak zeyilname almanız gerekiyor. Düzenlenen bu zeyilnameyi trafik sigortanıza ekletmeyi unutmamalısınız. Zeyilnameler ne sigortalı ne de sigorta şirketi tarafından tek taraflı olarak düzenlenemez. Ancak anlaşma halinde bu belge hazırlanabilir. Zeyilname genel olarak sigortalıyı korumak için düzenlenen bir belgedir.

 

Örneğin; kaskolu aracınızı satıp yeni bir araba aldıysanız, zeyilname sayesinde o kaskoyu yeni aracınıza tanımlayabilirsiniz.

 

Bir diğer örnek; DASK poliçesine sahip birisi, yeni bir adrese taşındığında zeyil işlemi yaptırarak yeni adresini poliçesine aktarabilir.

Zeyilname Sizi Korumak için Vardır

Genel olarak bahsetmemiz gerekirse zeyilname sigortalıyı korumak için ortaya çıkmıştır. Yeni bir araç satın alırsanız, aracınıza jant gibi yeni aksesuarlar taktırırsanız ya da DASK poliçesinde olduğu gibi adresini değiştirirseniz hasarınızın yeni durum üzerinden hesaplanması için zeyilnameye ihtiyaç duyarsınız.

 

Tamoniki.com vasıtasıyla kasko ve sigorta teminatlarını 7/24 online olarak karşılaştırıp, fiyatları karşılaştırabilir, kendinize en uygun poliçeyi seçebilirsiniz.