Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilecekler
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Zorunlu trafik sigortası, sınırları yasalar tarafından belirlenmiş olan ve kaza anında karşı tarafın zararını karşılamakla yükümlü sigorta çeşididir. Kazaya neden olan aracın maddi hasarını karşılamaz ve sigorta yaptıran her araç için aynı teminatı verir. Yalnızca ödeme koşulları ve fiyat sigorta şirketlerine göre değişebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Primlerini Etkileyen 3 Etmen

Trafik sigortasına etki eden birçok faktör bulunur. Bu faktörler genellikle risk ile ilişkili faktörlerdir.
İlk olarak aracınızın plaka kodunun kayıtlı olduğu il önemlidir. Yoğun trafik ve farklı nedenler ödeyeceğiniz primleri arttıracaktır. Primi etkileyen bu nedenler, il trafik hasar yoğunluğu olarak adlandırılır.

 

Aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığına bakılır. Bir veya birden fazla kaza geçirmiş aracın zorunlu trafik sigortası primi, kazaya hiç karışmamış bir araçtan daha fazla çıkacaktır.

 

Zorunlu trafik sigortası kapsamında aldığınız hasarsızlık indirimi, siz aracı satana kadar geçerlidir. Kaskoda arabayı satsanız bile hasarsızlık indiriminiz devam ederken, trafik sigortasında böyle bir durum söz konusu değildir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigorta Poliçe Tarihini Unutmayın!

Poliçelerin bir yıllık olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Zorunlu trafik sigortası poliçenizi yenilemediğiniz takdirde aracınızın trafikten çekileceğini ve yüklü bir ceza ile karşılaşacağınızı unutmayın. Böyle bir durumda kalmamak adına sigorta bitiş tarihini bir yere not edebilirsiniz.

 

Tamoniki.com’dan Fiyat Teklifi Alın ve Fiyatları Karşılaştırın!

Trafik sigortası, kaskoya nazaran içeriği daha keskin çizgilerle belirlenmiş bir sigorta çeşididir. Bu yüzden, içeriğinden ziyade ödeme koşulları ve fiyatına dikkat edilir. Tek yerden fiyat alırsanız çok daha ucuz ve uygun ödeme koşullarını kaçırıyor olabilirsiniz. Bu yüzden onlarca sigorta şirketi ile iletişime geçerek teklif almalısınız. Alternatif olarak Tamoniki.com ’un sizler için sadece iki dakikada aldığı zorunlu trafik sigortası tekliflerine göz atabilirsiniz.