Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu Trafik Sigortası, her motorlu aracın trafiğe çıkmadan önce zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta çeşididir. Bu sigortanın yapılmasındaki amaç, kazada payı olmayan 3. şahısların maddi ve fiziki çıkarlarını korumaktır.

Aracınız için yaptıracağınız sigortayı hiçbir zaman yük olarak düşünmemelisiniz. "Bana bir şey olmaz!" ya da "Ben aracımı dikkatli kullanıyorum!" düşüncesindeki bu kitle, sigorta için harcanan parayı fazla ve gereksiz bulma yanılgısına düşüyor. Oysa 2017’de meydana gelen 1 milyondan fazla trafik kazasının %89.9’unu sürücü kusurları oluşturuyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sigorta poliçe teminatlarına ve limitlerine her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından karar verilir. Belirlenen bu teminat ve limitlerde oynama yapılamaz ancak her şirket kendi hizmet politikasına uygun biçimde sigorta fiyatlarında ufak değişikliklere gidebilir, ödeme koşullarını bu doğrultuda yeniden düzenleyebilir. Bu nedenle trafik sigortası yaptırmadan önce mutlaka şirketlerin size sunduğu kapsamları ve fiyatları iyi araştırmalısınız. Bu konuda tamoniki.com’u kullanabilir, anlaşmalı şirketleri arasında kolayca kapsam ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortasında Hesaplamayı Etkileyen Faktörler Neler?

Aracınız için o yıl farklı prim öderken, bir arkadaşınızın sizinkiyle aynı olan aracı için farklı prim tutarı ödediğine şahit olmuşsunuzdur. Bu bir hata değil, prim tutarlarının araçların marka, model ve yaşına göre düzenleniyor olmasından kaynaklıdır. Hatta aracın trafiğe çıkacağı il bile bu tutarı etkileyen faktörler arasındadır. Sigorta primi hesaplanırken dikkat edilen noktalar sadece bunlarla sınırlı değil elbette. Bu faktörlerin arasına sigortalının yaşı, aracı nasıl kullandığı gibi kriterler de sigorta priminin belirlenmesinde önemli bir role sahip.

Zorunlu trafik sigortası hesaplamalarında prim tutarı etkileyen en önemli detay hasarsızlıktır. Sigorta yenileme tarihi geldiğinde TRAMER’e bildirilen bir hasar raporu yoksa aracın sigorta primlerine hasarsızlık indirimi yansıtılır. Trafiğe ilk kez çıkacak bir aracın sigorta primi 4. basamaktan başlar. 0-7 arasında olan hasarsızlık indirimi basamakları, hasarlı trafik kazası yapma durumuna göre her yıl yeniden değerlendirilir ve seviyeye göre bir sonraki sigorta tutarına doğrudan etki eder. Eğer bir dönem boyunca TRAMER’e bildirilmiş hasarlı kaza olmadıysa, araç 5. basamağa geçer ve o yıl için %10 indirim yapılır. Ancak o yıl aracınızla hasarlı bir kaza yaptıysanız, poliçeniz 0 kademesine doğru ilerler ve bir sonraki sigorta primleriniz zamlı olarak hesaplanır. Üst üste alınan hasarsızlık indirimleri ile en üst basamak olan 7. seviyeye ulaştığınızda %20 hasarsızlık indirimi alırsınız.

Peki şimdi aracınıza trafik sigortası yaptırmak isteseniz, çıkan bütçe ne olurdu? Sadece birkaç dakikadaTamoniki.com Tamoniki.com’un anlaşmalı sigorta şirketleri arasından sorgulama yapabilir, poliçeleri karşılaştırmaya başlayabilirsiniz.