Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu Trafik Sigortası, her motorlu aracın trafiğe çıkmadan önce zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta çeşididir. Bu sigortanın yapılmasındaki amaç, kazada payı olmayan 3. şahısların maddi ve fiziki çıkarlarını korumaktır.

 

Aracınız için yaptıracağınız sigortayı hiçbir zaman yük olarak düşünmemelisiniz. “Bana bir şey olmaz!” ya da “Ben aracımı dikkatli kullanıyorum!” düşüncesindeki bu kitle, sigorta için harcanan parayı fazla ve gereksiz bulma yanılgısına düşüyor. Oysa 2017’de meydana gelen 1 milyondan fazla trafik kazasının %89.9’unu sürücü kusurları oluşturuyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sigorta poliçe teminatlarına ve limitlerine her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından karar verilir. Belirlenen bu teminat ve limitlerde oynama yapılamaz ancak her şirket kendi hizmet politikasına uygun biçimde sigorta fiyatlarında ufak değişikliklere gidebilir, ödeme koşullarını bu doğrultuda yeniden düzenleyebilir. Bu nedenle trafik sigortası yaptırmadan önce mutlaka şirketlerin size sunduğu kapsamları ve fiyatları iyi araştırmalısınız. Bu konuda Tamoniki.com’u kullanabilir, anlaşmalı şirketleri arasında kolayca kapsam ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortasında Hesaplamayı Etkileyen Faktörler Neler?

Aracınız için o yıl farklı prim öderken, bir arkadaşınızın sizinkiyle aynı olan aracı için farklı prim tutarı ödediğine şahit olmuşsunuzdur. Bu bir hata değil, prim tutarlarının araçların marka, model ve yaşına göre düzenleniyor olmasından kaynaklıdır. Hatta aracın trafiğe çıkacağı il bile bu tutarı etkileyen faktörler arasındadır. Sigorta primi hesaplanırken dikkat edilen noktalar sadece bunlarla sınırlı değil elbette. Bu faktörlerin arasına sigortalının yaşı, aracı nasıl kullandığı gibi kriterler de sigorta priminin belirlenmesinde önemli bir role sahip.

 

Zorunlu trafik sigortası hesaplamalarında prim tutarı etkileyen en önemli detay hasarsızlıktır. Sigorta yenileme tarihi geldiğinde TRAMER’e bildirilen bir hasar raporu yoksa aracın sigorta primlerine hasarsızlık indirimi yansıtılır. Aracın hasarsızlık indirimi hasar tecrübesine bakılarak her yıl yeniden değerlendirilir ve basamak seviyesine göre bir sonraki poliçe tutarında indirim veya artış yapılır. 7 basamaktan oluşan basamak tarifesinde, bir araç hasar geçmişi olmadığı ilk yılında sistemde 4. basamakta kabul edilir ve hasar geçmişi olmadığı sürece 7. basamağa kadar yükselir ve poliçe tutarında %45 indirim alır. Hasar geçmişi artıkça 1. basamağa düşer ve poliçe fiyatında %150 artış yapılır. Basamak tarifesinin detayları ise aşağıdaki gibidir;

 

  •    7.basamak: Poliçenin 3. yılında hasarsızlık devam ederse %45 indirim,
  •    6.basamak: Poliçenin 2. yılında hasarsızlık devam ederse %30 indirim,
  •    5.basamak: Poliçenin ilk yılı hasarsız tamamlanırsa %15 indirim,
  •    4.basamak: Trafiğe ilk kez çıkan araç sahipleri içindir
  •    3.basamak: Poliçenin ilk yılında hasarla gerçekleşirse %50 artış,
  •    2.basamak: Poliçenin 2. yılında da hasar gerçekleşirse %100 artış,
  •    1.basamak: Poliçenin 3. yılında da hasar gerçekleşirse %150 artış yapılır.

 

Peki şimdi aracınıza trafik sigortası yaptırmak isteseniz, çıkan bütçe ne olurdu? Sadece birkaç dakikada Tamoniki.com’un anlaşmalı sigorta şirketleri arasından sorgulama yapabilir, poliçeleri karşılaştırmaya başlayabilirsiniz.