Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik sigortası, trafiğe çıkan her motorlu taşıt sahibinin yaptırmasının zorunlu olduğu ve her yıl mutlaka yenilenmesi gereken bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortası olarak da bilinen trafik sigortası, üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararlarının karşılaması için oldukça gereklidir. Bu tip durumlarda sigorta şirketlerinin yapacağı ödemenin, sigorta kapsamı ve limitleri dahilinde yapılacağı da unutulmamalıdır. Trafik sigortası yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında geçerliyken, yaptırmamanın cezası güvenlik güçlerinin gördüğü yerde aracınızı bağlaması, trafik şube otoparkına çekmesi, aracınız otoparkta olduğu her gün için park ücreti ödemeniz ve trafiğe sigortasız çıktığınız için ceza ödemeniz anlamına gelir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Ana Teminatları Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası her araç için aynı teminatı sunar ancak araç türüne göre teminatların sınırları farklılık gösterir. Taksi, minibüs, otomobil, kamyonet, kamyon vs. gibi araçların birbirinden farklı teminat sınırları bulunur. Trafik sigortası primi hesaplanırken aracın trafikte ne kadar süre kalacağı, araç kullanım tarzı gibi değişkenler göz önünde bulundurulur. Mesela hususi bir aracın sigorta primi her gün saatlerce trafikte olan taksi kadar değildir. Yahut kaza yapma riski daha yüksek olan bir motorsikletin yıllık sigorta primi taksiye göre daha yüksektir. Trafik sigortasının sağladığı ana teminatları ise aşağıdaki gibidir.

1. Kişi başına vefat ve tedavi

Kaza durumunda her bir üçüncü kişi için vefat ya da tedavi masrafları poliçe limitleri kapsamında karşılanır.

2. Kaza başına vefat ve tedavi

Bir hasar durumunda tüm 3. kişilerin vefat ve tedavi masraflarının toplamı poliçe limitleri dahilinde karşılanır.

3. Araç ve kaza başına maddi hasar

Herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilen maddi zararlar, poliçenin kapsamı ve limitleri dahilinde karşılanır

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Eğer trafik sigortası yaptırmadan ya da sigortanızın süresi dolduğu halde trafiğe çıktıysanız aracınız görüldüğü yerde trafiğe çıkması engellenerek trafik şubelerinin otoparkına çekilir. Sigortanız yapılana kadar da trafiğe çıkarılmasına izin verilmez. Sigortanız yapılmış olarak otoparka gittiğinizde de hem aracınızla sigortasız trafiğe çıktığınız için hem de aracınızın otoparkta kaldığı her gün için ücret ödersiniz.

En Uygun Zorunlu Trafik Sigortasına Nasıl Ulaşırım?

En iyi trafik sigortası tekliflerine, size fiyat performans olarak en iyi teklifi veren sigorta şirketleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Eskiden olsaydı onlarca şirketten teklif almak günlerinizi alabilirdi ancak Tamoniki.com ile sadece iki dakikada şirketlerin aracınıza özel tekliflerini sıralayabilirsiniz. Diğer karşılaştırma sitelerinden farklı olarak Tamoniki.com üzerinden sadece fiyat ve kapsam karşılaştırması yaparsınız. Size en uygun poliçeyi bulduğunuzda da doğrudan sigorta şirketinin yetkilileriyle irtibata geçer, ödemeyi doğrudan sigorta şirketine yaparsınız. Tamoniki.com bu konuda Türkiye’de tarafsız, en güncel ve en uygun fiyatları birkaç dakikada sunmak için oluşturulmuş tek web sitesidir.