Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 18 Temmuz 2019

Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücülerin sıkça yaptıkları arama türlerinden biri de trafik sigortası sorgulamalarıdır. Özellikle poliçe döneminin son aylarında yeni trafik sigortası teklifleri için yapılan sorgulamalar ve hasar sonrasında mevcut poliçenin tanıdığı haklar hakkında yapılan araştırmalar başı çekmektedir.

 

Dijitalleşen dünyada, araç sahipleri de zorunlu trafik sigortası ile ilgili poliçe sorgulamalarını internet üzerinden yapmaktadırlar. Ancak araştırmanın amacına uygun olan aramalar yapmak, doğru sonuca ulaşmak için büyük öneme sahiptir.

Trafik Sigortası Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Temel olarak trafik sigortası sorgulamaları iki amaç için yapılmaktadır. Bunların ilki en uygun trafik sigortası teklifini bulmak için yapılan araştırmalardır. Diğeri ise, mevcut poliçenin kapsamını, teminat limitlerini ve sunduğu imkanları öğrenmek için yapılan sorgulamalardır.

En Uygun Trafik Sigortası Teklifi için Yapılan Sorgulamalar

Avantajlı ve uygun bir trafik sigortası paketi almak için yapılan sorgulamalarda da dikkat edilmesi gereken konular vardır. Trafik sigortası, isteğe bağlı olmayan zorunlu bir sigorta türü olduğu için, sigorta şirketlerinin vereceği teklifler devlet tarafından sınırlandırılmaktadır.

 

Trafik sigortası aslında, trafiğe çıkan tüm araçların güvenliği için oluşturulan ortak bir havuz olarak düşünülebilir. Sürücüler, trafikte yarattıkları öngörülen riske göre bu ortak havuza primleriyle katılırlar. Bu riskler, daha önce kusurlu olarak karıştıkları kazalar ve trafik kuralları ihlalleri sebebiyle kendilerine uygulanan cezalar aracılığıyla ölçülür.

 

Dolayısıyla uygun bir trafik sigortasına sahip olmak isteyen her sürücünün yapması gereken ilk ve en önemli şey, trafik kurallarına riayet etmek ve dikkatli bir sürücü olmaktır. Bu sayede sürücü hem kendisi ve çevresi için güvenli bir sürüş deneyimi yaşanmasını sağlayacak, hem de oldukça uygun fiyatlı trafik sigortası teklifleri alacaktır.

 

Ancak yine de hem fiyat hem de teminat bakımından en uygun trafik sigortası teklifini bulmak için, farklı sigorta şirketlerinden gelen teklifleri değerlendirmek ve karşılaştırmak da büyük öneme sahiptir. Trafik sigortası poliçeleri, birçok detay içerebildiği için tüm teklifleri aynı ekranda görerek karşılaştırmak, içlerinden en uygununu seçmek için olanak sağlar.

 

Tamoniki.com ile yapılacak trafik sigortası sorgulamaları ile sadece 2 dakika içerisinde birçok sigorta şirketinden trafik sigortası fiyat teklifleri alabilir; bunları fiyat ve teminat bakımından kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Mevcut Poliçe için Yapılan Trafik Sigortası Sorgulamaları

Trafik sigortası poliçesi, yaşanabilecek kazalarda sigorta şirketiyle daha hızlı bir şekilde iletişime geçilebilmesi bakımından araçta taşınmalıdır. Ancak poliçe detayları, teminat bedelleri, poliçe dönemi bitiş tarihi gibi detayları online olarak öğrenmek de mümkündür.

 

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin e-Devlet üzerinden sunduğu “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” hizmeti ile herkes kendisine ait olan aracın trafik sigortası poliçe detaylarına kolayca ulaşabilir.

 

Ayrıca SBM’nin sunduğu bir diğer hizmet olan Sigortam360.com aracılığıyla da sadece araca ait plaka bilgisi girilerek sorgulama yapılabilir. Bu daha çok ikinci el araç alım-satım işlemlerinde tercih edilen bir yoldur. Bilindiği üzere trafik sigortasına sahip olmayan araçlar, yasal olarak “trafiğe çıkamaz” hükmündedir ve bu araçlara muayene de yapılamaz. Dolayısıyla 2. el araç alırken SBM’nin bu hizmetinden faydalanarak aracın trafik sigortasına sahip olup olmadığı denetlenmelidir.