Araç İçin Ödenen Vergiler Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 19 Eylül 2019

Araç İçin Ödenen Vergiler Nelerdir?

Sıfır araç almak isteyenlerin aklındaki en büyük soru işaretlerinden biri de araç vergileridir. “Bu araç için ne kadar vergi ödeyeceğim?” sorusuna kolay bir cevap bulmak ise pek mümkün değil. Çünkü Aracın türüne ve motor gücüne göre vergi miktarları değişkenlik gösteriyor.

 

Sıfır araç almak isteyenler aslında 3 adet vergi ödüyor. Bu vergilerin miktarı ise her yıl değişebiliyor. Bazı vergiler ise araç alındıktan sonra da düzenli aralıklarla ödenmeye devam ediyor.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Sıfır araç alımında en büyük tutara sahip olan vergi Özel Tüketim Vergisi, yani ÖTV. Sadece sıfır araç alımında uygulanan ÖTV’de vergi oranı, aracın motor gücüne göre belirleniyor. Bir araçtan alınan ÖTV, belirli bir rakam olarak değil, aracın marka tarafından belirlenen satış fiyatına göre tayin ediliyor.

 

Araçların motor güçlerine göre, sıfır satın alma esnasında ödenen ÖTV oranları ise aşağıdaki gibi:

 

Silindir Hacmi (cc)Aracın Vergisiz Satış FiyatıÖTV Oranı
250cc ve altı motosikletlerTutar sınırı yok%0
1600 cm3'e kadar70.000 TL'ye kadar%30
1600 cm3'e kadar70.000-120.000 TL arası%35
1600 cm3'e kadar120.000 TL ve üzeri%60
1600-2000 cm3 arası170.000 TL'ye kadar%100
1600-2000 cm3 arası170.000 TL ve üzeri%110
2000 cm3 ve üzeriTutar sınırı yok%160

 

ÖTV hakkında detaylı bilgiye “ÖTV Oranı Nasıl Hesaplanır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Katma Değer Vergisi (KDV)

Katma Değer Vergisi (KDV), Türkiye’de satılan herhangi bir mal veya hizmetin, imalat ve hazırlığından satışına kadar geçen sürede kazandığı katma değerin vergilendirilmesi için uygulanan bir vergi türü. KDV tahsilatı ise, satın alma esnasında alıcıdan satıcıya nakit olarak yapılıyor. Sıfır araç alım ve satım işlemlerinden KDV oranı, sabit %18 olarak uygulanmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)

Kısa adı MTV olan Motorlu Taşıtlar Vergisi, araç sahipleri tarafından her yıl 2 defa ödenmesi zorunlu olan bir vergi türüdür. Her yıl 1-31 Ocak ile 1-31 Temmuz tarihleri arasında iki taksit şeklinde ödemesi yapılan MTV, trafiğe çıkış için de zorunlu tutulmuştur.

 

MTV’nin ödenmemesi durumunda, aylık olarak gecikme faizi işlendiği gibi, aracın muayeneye girmesine de izin verilmez. Muayeneye giremeyen bir araç için ise trafik sigortası düzenlenemez. Dolayısıyla bu sürecin sonunda aracın trafikten men edilerek çekilmesi gerekir.

 

Hem bu gibi sıkıntılarla karşılaşmamak hem de gecikme faizi ödememek için sürücülerin MTV ödemelerini zamanında yapması gerekmektedir. MTV sorgulama ve ödeme işlemleri e-Devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın web sitesi üzerinden yapılabilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi, KDV ve ÖTV’den farklı olarak, yalnızca satın alma aşamasında ödenmez; araç trafik siciline kayıtlı kaldığı sürece ödenir.

 

MTV hakkında daha fazla bilgiye “MTV Hakkında Her Şey” yazımızdan, ödeme tarihleri ve diğer detaylara ise “MTV Taksitleri Ne Zaman?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç İçin Yapılan Diğer Ödemeler

Bu 3 vergi dışında, bir araca sahip olan her sürücünün yapmaya devam etmek zorunda olduğu bazı ödemeler vardır.

 

Araç Muayenesi

 

Türkiye’de trafiğe çıkan ve karayolları trafik siciline kayıtlı olan her aracın 1, 2 veya 3 yıllık periyotlarla muayene edilmesi gerekmektedir. Bu muayenelere girmeyen veya girmesi durumunda da kusurlu bulunan araçların trafiğe çıkışı uygun görülmemektedir. Araç muayeneleri, Türkiye’de bu konudaki tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK’ün muayene istasyonlarında yapılmaktadır. 2019 araç muayene ücretleri aşağıdaki gibidir:

 

Araç TürüMuayene Ücreti
Otobüs, Kamyon, Çekici, Tanker377,60 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork279,66 TL
Römorklu-Römorksuz Traktör, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet142,78 TL

 

Trafik Sigortası

Bir aracın, zorunlu trafik sigortasına sahip olmaksızın trafiğe çıkması kesin bir şekilde yasaktır. Trafik sigortası, araç sahibinin değil, kişinin kusuru sebebiyle karşı tarafa zarar vermesi durumunda karşı tarafın hasarını güvence altına almaktadır.

 

Bu sebeple trafik sigortası yaptırmayan sürücülerin, karşı tarafa yaşatacağı mağduriyet göz önünde bulundurularak, bu sigorta zorunlu kılınmıştır. Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat trafik sigortası teklifi alabilirsiniz.