Araçta Bulunması Gereken Belge ve Malzemeler
Yayınlanma Tarihi : 22 Mayıs 2019

Araçta Bulunması Gereken Belge ve Malzemeler

Trafiğe çıkan araçların hem kendi güvenliği hem de çevre güvenliği bakımından önemli olan bazı malzemeler ile yaşanabilecek bir kaza durumunda gerekli olan bazı evrak ve belgelerin araçlarda bulundurulması zorunludur. Yasal çerçevede belirtilen belgeler tüm araç türleri için geçerli olurken, aracının yolcu sayısı, ticari kullanımı gibi durumlarda farklı evraklar da zorunlu tutulabilmektedir.

Araçlarda Bulunması Gereken Belgeler

Hususi olarak kullanılan ve herhangi bir ticari faaliyette bulunulmayan araçlarda bulunması gereken bazı standart belgeler vardır.

Araç Ruhsatı (Tescil Belgesi veya Trafik Belgesi): Üzerinde aracın modeli, trafiğe çıkış yılı, yakıt türü, rengi, motor ve şasi numarası yazılı olan ruhsat, trafik kontrollerinde polis memurlarına ibrazı zorunlu olan bir belgedir.

Sürücü Belgesi (Ehliyet): Trafiğe çıkan her sürücünün sahip olması ve yanında bulundurması gereken bir belgedir. Ehliyeti yanında olmaksızın araç kullanan bir sürücü, 199 TL idari para cezası ve trafik kurallarını ihlalden 5 ceza puanıyla işlem görür.

Egzoz Pulu: Araçların karbon salınımı bakımından, trafiğe çıkmalarında sakınca olmadığını belirten egzoz pulu, tüm araçlarda bulunması zorunlu olan bir belgedir. Aracın her yıl yenilenen egzoz muayenesinden geçer not aldığını belgeleyen bu belge, gelecek muayeneye kadar araçta taşınmalıdır.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi: Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Bu sigorta, diğerlerinden farklı olarak, yaşanan kazalarda karşı tarafın ve kaza ile ilgisi bulunmamasına rağmen zarar gören 3. kişilerin haklarını güvence altına alır. Trafik sigortası olmayan bir aracın trafiğe çıkması yasaktır ve yakalanması halinde çekilerek trafikten men edilir.

Kasko Sigortası Belgeleri: Kasko, isteğe bağlı olan bir sigorta türüdür. Kasko sigortasına sahip olan araç sahiplerinin, sigorta ile ilgili belgeleri ve poliçeyi araçlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Araçlarda Bulunması Gereken Malzemeler

İlk Yardım Çantası: Bir aracın trafiğe çıkabilmesi için iki şartı sağlaması gerekmektedir: trafik sigortası ve muayene. Muayene, aracın trafikte seyretmesinin bir sakıncası olup olmadığı hakkında yapılan değerlendirmedir. Muayene kapsamında, araçta bulundurulması zorunlu tutulan ilk yardım çantası da, acil durumlarda hayati müdahalelerin yapılmasına olanak tanımaktadır. İlk yardım çantasının içerisinde bir kutu gazlı bez, iki adet büyük sargı bezi, üç adet üçgen sargı bezi, bir adet suni solunum maskesi, bir paket hidrofil pamuk, bir adet flaster, on adet çengelli iğne, makas, on adet yara bandı, iki çift tıbbi eldiven, bir adet turnike, bir adet elastik bandaj, bir adet alüminyum yanık örtüsü, kalem, el feneri, not defteri, düdük, cımbız, malzeme listesi ve ilk yardım el kitabı bulunmaktadır.

Yangın Söndürücü: Araçlarda, sürücünün erişebileceği mesafede bir adet 1 kg’lik yangın söndürücü bulunması gerekmektedir.

Üçgen Reflektör: Yaşanan trafik kazalarında, seyir halindeki araçların uyarılması amacıyla her araçta iki adet üçgen reflektör bulunmalıdır.

Zincir ve Çekme Halatı: Özellikle yağışlı kış aylarında yaşanabilecek aksaklıklara karşı araçta çekme halatı ve zincir bulundurulmalıdır.

Ticari Araçlarda Bulunması Gereken Malzemeler

Taksimetre: Ticari taksilerde, müşteri olan yolcunun rahatlıkla görüp takip edebileceği bir yerde taksimetre bulunması zorunludur.

Takograf: Kamyon, otobüs, TIR ve çekici gibi araçlarda, aracın hızını, kat ettiği mesafeyi ve trafikte seyir halinde olduğu süreyi kaydeden cihazdır. Özellikle şehirler arası yolcu veya yük taşımacılığı yapan araçların belirli bir süreden fazla kullanılması yasak olduğundan, geçmişe dönük yolculuk takibi için kullanılır. İlgili araçlarda bulunması zorunludur.

İç Lamba: Yolcu taşımacılığı yapan araçlarda en az bir adet, beyaz renkte iç lamba bulunması gerekmektedir.

Takoz: Kamyon, çekici ve otobüslerde 20 x 20 x 40 cm hacminde takoz bulundurulması zorunludur.

Yangın Söndürücü: Otobüs ve kamyonlarda bir adet, tehlikeli madde taşıyan tanker ve TIR’larda 2 adet 6 kg’lik yangın söndürücü bulunması gerekmektedir.