Kasko İkame Araç Sağlar mı?
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2019

Kasko İkame Araç Sağlar mı?

Kasko sigortası sürücülere, araçlarıyla ilgili olan hemen her acil durumda destek verebilen bir sigorta türüdür. Bu yönüyle birçok araç sahibinin tercih ettiği kasko sigortası birçok durumda ikame araç, yani sigortalanan aracın arızalanması halinde tamiri süresince kullanılacak araç hizmeti de vermektedir.

Kaskoda İkame Araç Şartları

Kasko sigortası, güvence altına aldığı riskler birbirinden farklı olan onlarca teminat içerebilmektedir. Bu sebeple, sadece poliçede bulunan ve tanımlanan hasar türlerinde tazminat ve destek hizmetleri sunulmaktadır. İkame araç hizmeti de aynı şekilde, kasko poliçesi dahilinde güvence altına alınmış olan hasar durumları için geçerlidir. Kaskonun ikame araç sağlaması için aşağıdaki gerekliliklerin sağlanması beklenir:

 

  • Gerçekleşen hasarın, kasko tarafından teminat altına alınmış olması,
  • Aracın, günlük olarak kullanılamayacak kadar hasar almış olması,
  • Araç tamirinin, yedek parça tedariki gibi sebeplerle uzun süre devam edecek olması.

 

Belirtilen bu durumlar, sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe tekliflerinde nicelik bakımından değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, bir sigorta şirketinin kasko teklifinde tamir süresi 1 haftayı aşan hasarlar için ikame araç hizmeti sağlanırken, bir başka sigorta şirketi süre sınırı koymayabilir. Kasko poliçesi, aşağıdaki durumlarda ikame araç hizmeti sağlamaz:

 

  • Ana veya ek teminatlarda güvence altına alınmayan hasarlar,
  • Kaza haricinde aracın bakım ve onarımı için harcanan tamir süresi,
  • Aracın kaza dışında bir sebeple kullanılamayacak hale gelmiş olması.

 

Kasko poliçesinin sunduğu ikame araç teminatından daha etkin faydalanabilmek için aracın rutin bakımlarının yapılıyor olması da gerekmektedir. Örneğin yağı, suyu kontrol edilmeyen ve yenilenmeyen araçlarda, bu sebeplerle ortaya çıkabilecek hasarlarda ikame araç hizmeti sunulmayabilir.

Kasko Eşdeğer İkame Araç Sağlar mı?

Yukarıda belirtilen şartların oluşması durumunda kasko sigortası ikame araç sağlayacaktır. Ancak, tamir süresi boyunca verilecek aracın markası, modeli ve segmenti de kasko poliçesi hazırlanırken belirtilmektedir.

 

Örneğin, ikame araç teminatında D segment bir araç için aynı düzeyde bir başka aracın ikame edileceği belirtilebilir. Aynı şekilde, poliçedeki ilgili teminatta belirtilmesi durumunda bir alt segment araç da verilebilmektedir.

 

Aynı poliçe dönemi içerisinde kaskonun kaç defa ikame araç hizmeti sağlayacağı da poliçe detaylarında bulunmaktadır. Genellikle ikame araç hizmeti 12 aylık bir poliçe döneminde maksimum iki defa sunulsa da, sigorta şirketleri bunu sınırsız olarak da teklif edebilmektedir.

Kaskoda İkame Araç Hizmeti Yoksa…

İkame araç hizmeti, özellikle sık seyahat edenler için önemli avantajlar sağlamaktadır. Ancak kasko teklifi alırken tercih edilmediyse veya araç sahibi aracını çok aktif kullanmıyorsa alternatif olarak değerlendirilebilecek imkanlar yine kasko bünyesinde sunulmaktadır.

 

“Kullanım gelir kaybı teminatı” adı verilen güvencenin kasko poliçesinde bulunması halinde, aracın serviste geçirdiği süre boyunca kullanılamamasından kaynaklanan ulaşım giderleri kasko sigortası tarafından karşılanabilmektedir. Özellikle şehiriçi ulaşım için kullanılan araçlarda bu teminat tercih edilebilir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko fiyat teklifleri alarak teminat karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun poliçeyi dakikalar içerisinde kolayca seçebilirsiniz.