Sıkça Sorulan Sorular

Kasko Sigortası Sorular

Kasko sigortası nedir?

Kasko sigortası, araç sahibinin hasarını karşılamaya yönelik olan isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Hayır. Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Kasko fiyatını etkileyen faktörler nelerdir?

Trafik siciliniz, aracınızın modeli ve motor hacmi, aracın trafiğe çıktığı bölge, aracınızın hasar geçmişi ve kaskonuzun içerdiği ek teminatlar kasko fiyatınızı etkileyen faktörlerdendir.

Kasko neleri kapsar, teminatları nelerdir?

Kasko sigortası; aracınız için çarpma, çarpılma, çalınma ve yanma gibi ana teminatları kapsar. Bunlara ek olarak sel, terör gibi sigorta şirketlerinin sunabileceği birçok ek teminatı da ekletebilirsiniz.

Kasko sigortası çeşitleri nelerdir?

Kasko sigortası çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Dar Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarından bir kısmı için teminatın verildiği üründür.

Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı için teminatın verildiği üründür.

Genişletilmiş Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminatın verildiği üründür.

Tam Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskler için teminatın verildiği üründür.

Dar ve genişletilmiş kasko arasındaki farklar nelerdir?

Dar kasko, kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarından bir kısmı için teminatın verildiği üründür. Genişletilmiş kasko ise genel şartlarda yer alan teminat gruplarının tamamı ve ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminatın verildiği üründür. Dolayısıyla her şirkete göre farklılık göstermekle birlikte genişletilmiş kasko daha kapsamlıdır.

Kasko ve trafik sigortasının farkı nedir?

Kasko kendi aracınızı korumaya yönelik bir sigorta türüyken, trafik sigortası sizin 3. şahıslara verdiğiniz hasarları karşılayan sigorta türüdür.

Hasarsızlık indirimi nedir? Nasıl hesaplanır?

Kasko poliçesi sahibi kişinin poliçe dönemi boyunca kaza yapmaması ve sigorta şirketine hasar/tazminat talebinde bulunmaması halinde hasarsızlık indirimi hakkı doğar. Kasko poliçesi devam ederken “hasarsız” geçirilen süre uzadıkça hasarsızlık indirimi oranı da artar. Kişinin sigorta şirketini değiştirdiği durumda kazandığı hasarsızlık indirimi kendisiyle birlikte diğer şirkete geçer, aynen uygulanmaya devam eder.

Sigorta şirketlerinin hasarsızlık indiriminde kullandığı kendi kriterleri ve oranları olmakla birlikte genel olarak kullanılan indirimler şöyle özetlenebilir:

Sigortalılık sürelerinin arka arkaya takip etmesi ve “hasarsız” devam etmesi koşulu ile,

  • İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30
  • İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40
  • Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50
  • Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60 oranında indirim alabilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin kendi politikaları çerçevesinde mini onarım, bir defaya mahsus cam hasarı gibi bazı kısıtlı konular hasarsızlık indirimini etkilememektedir.

Kasko sürem bitmeden araç değiştirirsem ne olur?

Aracınızı satıyorsanız, sigorta poliçenizi iptal ettirip poliçenin kalan süresine bağlı olarak ödenen fazla kasko priminizin iadesini talep etmelisiniz.

Yeni araç alıyorsanız, eski poliçeniz bu araç için geçerli olmaz, poliçenizi yeni araç özelliklerine göre yeniden yaptırmanız gerekir.

Araç kasko değeri nedir?

Araç kasko değeri, aracın kasko bedelini belirlemek ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeme işlemlerinde referans olması için kullanılan araç fiyatıdır. Araç kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından araç modeli, yılı ve marka bilgisine göre liste haline getirilmiştir. Sigorta şirketlerine kasko fiyatı belirlemede referans olabilen Kasko Değer Listesi her ay düzenli olarak TSB tarafından yayınlanmaktadır.

Araç kasko değeri hesaplanmasında etkili olan faktörler nelerdir?

Araç kasko değeri hesaplanırken aracınızın modeli, markası ve tipi önemli faktörlerdir. Bunların dışında hasarsızlık indirimi de bu tutarın hesaplanmasında önemli bir rol oynar.

Trafik sigortası yaptırdığım halde neden kasko yaptırmam gerekiyor?

Trafik sigortası yaptırdığınız takdirde 3. şahısların uğrayacağı zararı teminat altına alırsınız. Kendi aracınızı olası hasarlardan korumak için kasko yaptırmanız gerekir.  

Kaskom yurt dışında geçerli midir?

Kasko sigortası, sigorta şirketlerin verdikleri teminatlarla şekillenen bir sigorta türüdür. Standart bir kasko poliçesi yurt dışı teminatını kapsamaz. Yurt dışı teminatı için genişletilmiş veya tam kasko yaptırmalısınız. Kasko sigortanızı yaptırmadan önce mutlaka yurt dışı teminat kapsamını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Teminat detaylarına kasko teklif sayfamızdan karşılaştırma yaparak ulaşabilirsiniz.

En ucuz kasko sigortasını nasıl satın alabilirim?

Tamoniki.com’da, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketleri çeşitli kasko teklif fiyatları sunuyor ve biz bu teklifleri en ucuz fiyatlı tekliften başlayarak sıralıyoruz. Sunduğumuz alternatifler içinde sayfamızda kolaylıkla en ucuz kasko sigortası ürününü bulabilirsiniz.

Önemle altını çizmek isteriz ki kasko sigortasında teminatlarınızı belirlerken fiyattan daha çok önemli olan sizin ihtiyaçlarınızdır. Kasko teminat kapsamlarını detaylı incelemenizi tavsiye ederiz.

Poliçe tutarımı taksitli olarak ödeyebilir miyim?

Anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketlerinin fiyat politikaları doğrultusunda taksit yapabilirsiniz. Poliçe karşılaştırması yaptığınız sayfamızda, teklif fiyatlarının altında her sigorta şirketinin sunduğu taksit seçeneklerini bulunuyor. Lütfen kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret ettiğinizde her şirket ve sigorta poliçesi için farklı olan bu alanı inceleyin.

Anlaşmalı ve anlaşmasız servis arasındaki farklar nelerdir?

Kasko sigortası, aracınızın olası bir kaza sonrası tamiri sırasında masrafları karşılayacaktır. Bu tamirin hangi tür bir araç servisinde yapılacağı da poliçenizde bildirilir. Sigorta poliçenizi almaya karar verirken sigorta şirketinizin anlaşmalı servislere gittiğinizde ödeyeceği tutar ile anlaşmasız servisleri tercih ettiğinizde ödeyeceği tutarları önceden bilmenizi ve hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

Anlaşmalı servislerde masraf doğrudan sigorta şirketi tarafından ödenirken ve bazı hizmetler ücretsiz sunulurken, anlaşmasız servislerde masrafı önce sizin ödemeniz ve belgeleri sigorta şirketine göndererek poliçede belirtilen tutarları kendilerinden talep etmeniz gerekir.