Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Sigortası Sorular

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası, aracınızla yaptığınız olası bir kaza sonucu zarar gören karşı taraf ve 3. şahısların korunması için devlet tarafından uygulanan zorunlu bir sigortadır.

Trafik sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Evet. Trafik sigortası devlet tarafından zorunlu kılınmıştır ve her yıl yenilenmek zorundadır.

Zorunlu trafik sigortası süresi nedir? Kısa dönem yaptırmak mümkün mü?

Zorunlu trafik sigortasının poliçe süresi bir yıldır. Kısa dönem trafik sigortası sadece geçici ve yabancı plakalı araçlar için mümkündür.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmazsam ne olur?

Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır. Trafik sigortanız olmadan trafiğe çıktığınız saptanırsa aracınız çekilir. Trafik sigortası yaptırmadan aracınızı geri alamazsınız.

Trafik sigortasının teminatları nelerdir? Hangi zararları karşılar?

Trafik sigortasının teminatları, vefat, tedavi ve maddi hasarı kapsar. Bu üç durumdan herhangi birisi yaşandığında trafik sigortanız karşı tarafın uğradığı zararı temin eder.

Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi var mı?

Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi hesaplanırken basamak tarifesi yöntemi kullanılır. Buna göre 5., 6. ve 7. basamaktaki araçlar hasarsız geçirdikleri yılların sayısına  göre indirim almaya hak kazanırlar. Detaylı bilgi için Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır? yazımıza göz atabilirsiniz. 

Trafik sigortasından faydalanmak için kazayı hangi süre içerisinde bildirmek gerekir?

Rizikonun gerçekleşmesi durumunda sigortalı, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları’na göre; “Sorumluluğunu gerektirecek bir olayı, haberdar olduğu andan itibaren on gün içinde sigortacıya ihbar etmek, kendisine yöneltilen istemi ise, derhal sigortacıya bildirmek” zorundadır.

Trafik sigortası primleri sabit değil mi? Neden fiyat karşılaştırması yapıyorum?

Trafik sigortasında devlet tarafından uygulanan, üst tavan fiyat politikası vardır. Sigorta şirketleri tavan fiyatın altında kalmak koşuluyla farklı teklif fiyatları verebilir. Her ne kadar trafik sigortası fiyatları arasında çok büyük farklılıklar olmasa da karşılaştırma yapmak önemlidir. Belki ek olarak sunulan asistans teminatları almayı da tercih edebilirsiniz ve buna göre değişen fiyatları Tamoniki.com trafik sigortası sayfasında karşılaştırabilirsiniz.  

Trafik sigortası primleri illere göre farklı mıdır?

Trafik sigortası üst tavan limitleri illere göre farklılık gösterir. Tamoniki.com trafik sigortası sayfasında gerçek bilgilerinizle arama yaparak sizin özellikleriniz için en uygun trafik sigortası tekliflerini karşılaştırabilirsiniz.

Kaza nedeniyle aracımda oluşan zararı trafik sigortası karşılar mı?

Trafik sigortası sizin başka araçlara ve şahıslara verdiğiniz hasarları karşılar. Kendi aracınızda oluşan hasarların karşılanması için kasko yaptırmanız gerekmektedir.

Trafik sigortası sürem bitmeden araç değiştirirsem ne olur?

Aracınızın satışı halinde sigorta poliçenizi iptal ettirmeniz ve poliçenin kalan süresine bağlı olarak ödenen fazla primin iadesini talep etmeniz gerekir. Yeni araç alıyorsanız eski poliçeniz bu araç için geçerli olmaz, poliçenizi yeni araç özelliklerine göre yeniden yaptırmanız gerekir.

Trafik Sigortası Genel Şartları’na göre Sigorta sözleşmesi, sözleşmeye taraf olan sigortalıyı takip eder.  Sigortalının değiştiği her durumda mevcut sözleşme değişim tarihi itibarıyla kendiliğinden sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır. Ancak, mevcut sözleşme sigortalının değiştiği tarihten itibaren on beş gün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödenmeksizin yeni işleten için sözleşme yapılana kadar geçerlidir.

Trafik sigortası yapılırken kullanılan basamak tarifesi nedir?

Basamak tarifesi tüm araçlara uygulanan hasara bağlı prim artışı ve indirimi belirleme kriteridir ve toplam 7 basamaktan oluşur. Bir araç hasar geçmişi olmadığı ilk yılında sistemde 4. basamakta kabul edilir. Bundan sonraki her yıl hasar tecrübesine bakılarak bir kademe ileri veya geri giderek basamak değiştirir.

   7.basamak: Poliçenin 3. yılında hasarsızlık devam ederse %45 indirim,

   6.basamak: Poliçenin 2. yılında hasarsızlık devam ederse %30 indirim,

   5.basamak: Poliçenin ilk yılı hasarsız tamamlanırsa %15 indirim,

   4.basamak: Trafiğe ilk kez çıkan araç sahipleri içindir

   3.basamak: Poliçenin ilk yılında hasarla gerçekleşirse %50 artış,

   2.basamak: Poliçenin 2. yılında da hasar gerçekleşirse %100 artış,

   1.basamak: Poliçenin 3. yılında da hasar gerçekleşirse %150 artış yapılır.

Kişinin birden fazla aracı varsa, prim indirimi ve artırımı araç bazında gerçekleştirilir.

Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması nedir?

Trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması, sigorta şirketlerinin belirli bir fiyatın üstünde prim talebinde bulunmasının devlet tarafından önlenmesidir.

Poliçe tutarımı taksitli olarak ödeyebilir miyim?

Anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketlerinin fiyat politikaları doğrultusunda taksit yapabilirsiniz. Poliçe karşılaştırması yaptığınız sayfamızda, teklif fiyatlarının altında her sigorta şirketinin sunduğu taksit seçeneklerini bulunuyor. Lütfen trafik sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret ettiğinizde her şirket ve sigorta poliçesi için farklı olan bu alanı inceleyin.