Trafik Sigortası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 6 Mayıs 2019

Trafik Sigortası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Poliçe dönemleri bitmek üzere olan araç sahiplerinin zorluk yaşadığı başlıca konulardan biri de zorunlu trafik sigortası poliçe sorgulama işlemleridir. Birbirinden farklı birçok sorgulama yöntemi olması sebebiyle sürücüler çoğu defa kararsız kalmaktadırlar. Poliçe bitiş tarihi, güncel sigorta prim tutarı gibi oldukça kıymetli bilgilere ulaşmak için birçok farklı alternatif bulunmaktadır.

Trafik Sigortası Sorgulamasıyla Hangi Bilgilere Ulaşılır?

Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemlerinde, tercih edilen yola göre birçok farklı bilgiye ulaşılabilmektedir. Akla gelen ilk sorgulama yöntemi e-Devlet’tir. e-Devlet sisteminde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi(SBM) bölümü aracılığıyla yapılan sorgulama ile aşağıdaki bilgilere kolayca ulaşılabilmektedir:

 

  • Poliçe Bilgileri: Poliçenin kimin adına yapıldığı, başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgiler.
  • Araç Bilgileri: Aracın modeli, model yılı, trafiğe kayıtlı olduğu il veya ilçe bilgileri.
  • Teminat Bilgileri: Yazılan poliçenin içerdiği teminatlar.
  • İndirim ve Sürprim Bilgileri: Poliçede hangi indirimlerin veya sürprimlerin uygulandığı konusunda detaylı bilgiler.

 

Yine e-Devlet üzerinden teminat bilgileri kısmından poliçedeki araç, kaza ve kişi başına teminat limitlerini de öğrenmek mümkün.

SBM ile Trafik Sigortası Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi(SBM), sigorta verilerinin depolanmasında Türkiye’deki yetkili kurumlar arasında en geniş havuza sahip olan kurumdur. SBM ile TRAMER üzerinden hasar kaydı sorgulamak mümkün olduğu gibi çok detaylı bir şekilde trafik sigortası sorgulaması yapmak da mümkündür.

 

SBM’nin hizmeti olan Sigortam 360’ın web sitesi üzerinden poliçe bilgileri ücretsiz olarak sorgulanabiliyor. e-Devlet’teki bilgilerin tamamını barındıran Sigortam 360’ta ayrıca ücretli sorgulama modları da mevcut. Araç hasar kaydı, değişen parçalar, trafik sigortası poliçesi, kasko bilgileri ve kaza tespit tutanağı gibi birçok bilgiye sorgu başı 5 TL bedelle ulaşmak mümkün.

 

SBM’nin sunduğu diğer trafik sigortası sorgulama hizmetleri de çağrı merkezi ve SMS. Tüm GSM operatörlerinde 7 TL ile ücretlendirilen SMS yöntemi aracılığıyla plaka ile sorgulama mümkün. Bu sistem, ikinci el araba alışverişlerinde de sıkça tercih ediliyor. 11890 numaralı Alo Hasar Çağrı Merkezi ile de Sigortam 360 üzerinden yapılan tüm işlemler gerçekleştirilebiliyor.

 

Trafik Sigortası Teklif Sorgulama

Türkiye’de trafiğe çıkan her araç için zorunlu tutulan trafik sigortası, poliçe yenileme dönemlerinde araç sahiplerinin başını ağrıtan bir sigorta türü olmaya devam ediyor. Birçok sigorta şirketinin sunduğu teklifler arasındaki fiyat ve teminat farklarını görebilmek ise sürücüler için hayati öneme sahip. Durum böyle olunca online sigorta fiyat karşılaştırması yapmak en kesin çözüm halini alıyor.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat trafik sigortası tekliflerini karşılaştırabilirsiniz. Tamoniki.com, yalnızca fiyat teklifi sunmaz; ayrıca detaylı karşılaştırma imkanı da sağlar. Böylelikle fiyat ve teminat bakımından en avantajlı sigorta tekliflerini dakikalar içerisinde kolayca bulmuş olursunuz.